Washington napirenden tartja az aggályait
Budapesti találkozóin a helyettes államtitkár bátorította a magyar kormányt, hogy fokozza korrupcióellenes erőfeszítéseit, és rámutatott, hogy az Egyesült Államok kulcsfontosságú partner lehet ebben - áll a közleményben, amely szerint az amerikai illetékes szorgalmazta az együttműködést a civil társadalommal. Ezzel kapcsolatban Melia hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnöknek a független civil társadalom melletti elkötelezettségét is, és ismételten az amerikai kormányzat aggodalmát fejezte ki egyes civil szervezeteknek a magyar kormány általi zaklatása miatt.
A helyettes államtitkár méltatta, hogy a közelmúltban egyeztetések zajlottak a miniszterelnök hivatala és a zsidó közösség között, és a közlemény szerint ezt példaként említette arra, hogy a kormány és a fontos társadalmi csoportok közötti párbeszéd előrelépésekhez vezethet. Melia ugyanakkor emlékeztetett a magyar kormány és a vallási csoportok közötti viszonnyal kapcsolatos aggodalmakra, kiemelve, hogy a kormánynak felül kellene vizsgálnia az egyházak elismerésével is foglalkozó törvényt - ahogy azt az alkotmánybíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága is kimondta.
Az ukrán válságról és a Krím félsziget Oroszország általi bekebelezéséről szólva a politikus hangsúlyozta a transzatlanti együttműködés folyamatosságát a Moszkva elleni célzott szankciók fenntartása érdekében.
A közlemény szerint Melia ellenzéki pártok képviselőivel és civil szervezetek vezetőivel is tárgyalt Budapesten. Az amerikai helyettes külügyi államtitkár hétfői budapesti tárgyalásai után a Külgazdasági és Külügyminisztérium azt közölte, hogy Szabó László parlamenti államtitkár és Melia megbeszélésének középpontjában a Magyarország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdései álltak. Áttekintették a Magyarországnak kiemelt jelentőségű energiabiztonság témakörét, amellyel kapcsolatban Szabó László kiemelte, hogy Közép-Európa energiaellátásának biztosításához Magyarország az Európai Unió segítsége mellett az amerikai palagázpiac kínálta lehetőségre is számít. Az ukrajnai válsággal kapcsolatban Szabó László megerősítette, hogy Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása és teljes szuverenitásának helyreállítása mellett, és továbbra is biztosítja Ukrajnának a gázszállítást Magyarországról, valamint a humanitárius segítségnyújtást is. Szabó László a találkozón annak a reményének adott hangot, hogy „a két ország közötti politikai kapcsolatokat is mielőbb sikerül a kiváló gazdasági, biztonságpolitikai együttműködés szintjére emelni" - áll a tárca közleményében.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szintén hétfőn azt közötle az MTI-vel, hogy Prőhle Gergely, a tárca nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára Thomas Meliával foltyatott egyeztetésén ismertette a társadalmi felzárkózást és a családpolitikát érintő kormányzati kezdeményezéseket, és jelezte, hogy Magyarország nyitott minden további konzultációra, amely más országok, így az Egyesült Államok tapasztalatainak felhasználásával elősegíti a társadalmi felzárkózást. Prőhle Gergely emlékeztette tárgyalópartnerét, hogy Magyarország a 2011-es uniós elnöksége idején az európai romastratégia kezdeményezője volt.