Vulkánközeli állapotban
Számos érdeklődő várt a helyi illetékesek nemzetközi sajtótájékoztatójára az izlandi katasztrófavédelem központjában berendezett médiaközpontban péntek reggel. Ám a részvevők nagyobbik része a helyi követségek képviselői közül került ki, a Reuters riporterén kívül mindössze néhány újságíróval találkoztunk.
A sajtókonferencia középpontjában a friss hír állt, amely szerint lezárták a a reykjavíki és a keflavíki repülőteret, mert az Eyjafjallajökull vulkán aktivitása újra erősödött. Jellemző, hogy a kora reggeli híradókban bejelentkező riporterek még arról adtak hírt, hogy minden a legnagyobb rendben a szigeten, ám néhány perccel később leállt a nemzetközi légi közlekedés. A szakértők tájékoztatása szerint a tűzhányó feletti felhő nem sokkal éjfél után sötétté vált, majd a szél iránya is megváltozott, így hamu egy része a fővárost is elérte. Ugyanakkor a por láthatatlan és érzékelhetetlen Reykjavíkban. Újságírói kérdésre az illetékesek kijelentették: amint lehet, zöld lámpát kapnak a repülőgépek, ám a zár valószínűleg szombat estig marad.
Egyébként a helyi potentátok minden alkalommal elmondják: a vulkán működése mindössze az ország területének két százalékára terjed ki, s körülbelül hétszáz lakost érint közvetlenül. Mégis számos izlandi önkéntes sietett a térségbe, hogy a bajba került farmereknek segítséget nyújtson.
A sajtótájékoztató után elindultunk az Eyjafjallajokull vulkán irányába. A tűzhányóból előtörő füst hosszú kilométerekről is látható. „Nyomasztóan gyönyörű” látvány a működő vulkán... A tűzhányótól mintegy harminc kilométerre fekvő Hvolsvöllur városában működik a helyi médiaközpont. Érkezésünkkor egyetlen svájci újságíró dolgozik a teremben; a vulkántól északra eső területet járta be. Elmondta, hogy hamuval közelről is megismerkedett, ugyanis a hajszálai tövénél, valamint a fogainál érezte, hogy „porszemekbe” ütközött.
A katasztrófavédők helyi illetékese arról tájékoztat, hogy a vulkán közelében élő földművesek és állattenyésztők igen rossz „mentális állapotban” vannak. Egyeseknek mindene odaveszett, bár önkéntes mentőcsapatok legalább az állatok egy részét megmentették. A hangulat a vulkán közelében tehát korántsem olyan derűs, mint a fővárosban, a helyiek „katasztrófáról” beszélnek. Bár a jelentések turisták tömegeiről számoltak be, a környéken – tapasztalataink szerint - korántsem nagy a nyüzsgés.
Bár páni félelemről nem tudunk beszámolni, segítőnk szerint a helyi állattartók egyre feszültebbek. A hamu összetétele ugyanis megváltozott az első kitörés óta, minthogy a kráterben sokkal kevesebb már a víz. A lehulló por megtelepszik a hegyről lezúduló folyókban, így az abból ivó állatokra veszélyes lehet. Kérdésünkre, hogy az emberek veszélyben vannak-e, határozott nemmel felelt.
Azért nem teljesen megnyugtató helyzet, ezt jelzi, hogy védőmaszk viselése ugyan nem kötelező, de a gyerekek, a légzési megbetegedésekkel küszködők, valamint a kráter közelében dolgozók számára erősen ajánlott. A közeli települések lakói mindenestere általában nem viselnek semmiféle védőfelszerelést.
Az Eyjafjallajökull tehát tovább dolgozik. A katasztrófavédők felhívták a figyelmünket arra is, hogy a lezárt területekre semmiképpen se merészkedjünk, mert a gleccserek útjukra indulhatnak, s onnan nincs menekvés. Ugyanakkor a vulkánhoz közeli települések nincsenek lezárva, tehát a tűzhányóhoz még közelebb juthatunk. (Hvolsvöllurtól körülbelül harminc kilométerre van a kráter.)
Már éppen továbbindultunk volna a médiaközpontból, amikor egy New York-i újságíró esett be, aki határozottan kijelentette, hogy hazarepül. Többen is felhívtuk a figyelmét arra, hogy erre vajmi kevés esélye van... Miután sikerült meggyőzni, hogy valóban áll a légi közlekedés, azonnal egy autókölcsönzőhöz telefonált. Autóval indul Glasgow-ba, onnan majd hazarepül.
Induláskor fogvégről odaveti: nincs lehetetlen. Izlandon megtanulta.