Volt üzletember az anglikán egyház élén
Péntek délelőtt a brit kormány II. Erzsébet beleegyezése után az ötvenhat éves Justin Portal Welbyt nevezte ki canterburyi érseknek. A javaslat a Királyi Kinevezések Bizottságától érkezett, amely ez év márciusában látott munkához, hogy megtalálja a legmegfelelőbb embert a világ 77 milliós anglikán közösségét is irányító egyházi funkcióra. Akkor jelentette be lemondását Rowan Williams, aki decemberben tíz év után távozik a canterbury érsekeknek a XII. század óta fenntartott Lambeth palotából. Az ünnepélyes beiktatásra jövő év március 21-én kerül sor a canterburyi székesegyházban. Az immár „nagyméltóságú főtiszteletesnek” szólítandó Williams „elragadtatással” vette tudomásul a választást, míg David Cameron miniszterelnök a Twitteren kívánt „sok sikert”.
Durham püspökének előléptetése a nem anglikán hitű britek fantáziáját is megragadta. Welby szédítő gyorsasággal emelkedett az egyházi hierarchia legmagasabb fokára, olyan karizmatikus jelölteket győzve le, mint az első fekete bőrű érsek, a yorki székesegyházban szolgáló John Sentamu, vagy Liverpool püspöke, James Jones. Az új canterburyi érsek a lehető legjobb neveltetésben részesült, Eton elit internátusból a cambridge-i Trinity College-ba vezetett útja. Tizenegy évet töltött az olajiparban, ahol előbb az Elf Aquitaine, majd a mértékadó londoni tőzsdeindexhez tartozó Enterprise Oil vállalatnál a pénzügyi vezető tisztségéig vitte.
Élete és pályafutása 1983-ban vett drámai új irányt. Tragikus esemény váltotta ki: mindössze héthónapos kislánya, Johanna elvesztése egy párizsi autóbaleset következtében. Justin és Caroline Welby öt, korban 16 és 27 év közötti gyermeket nevel. A pályaváltás jegyében 1989 és 1992 között végezte el a rangos Durhami Egyetem teológia szakát, de igaz, hogy már (fontban is) hatszámjegyű fizetést húzó üzleti vezetőként is hitbuzgó volt. Fiatal kora óta kötődik a nyugat-londoni, Onslow Square-i viszonylag liberális szellemű Holy Trinity Brompton templomhoz és az ennek nevével összefonódott evangélikus mozgalomhoz. Támogatja a női püspökök kinevezését, így az első felszentelésekre néhány éven belül sor kerülhet. Míg a meleg társkapcsolatok iránt megértést mutat, az egyneműek templomi házasságkötését nem fogadja el.
Hadurakkal parolázott, életveszélyben is volt
Az anglikán ranglétra negyedik helyével felérő Durham előtt, ahol mindössze egy évet töltött, Justin Welby Coventryben teljesített szolgálatot, mégpedig a második világháború idején lebombázott, megrendítő mementóként megőrzött rom melletti új katedrálisban. Később Liverpoolba került. Mindeközben a canterburyi érsek megbízásából, az egyház megbékélési szervezetének képviseletében rendszeresen megfordult Afrikában, leggyakrabban Nigériában, ahol a muzulmánok és keresztények között közvetített, és segített túszok kiszabadításában is. Hadurakkal kényszerült parolázni és saját bevallása szerint legalább háromszor került közvetlen életveszélybe.
Hírek szerint Justin Welby emberközeli, más Etonban végzett közéleti személyiségekhez, különösen George Osborne pénzügyminiszterhez képest megközelíthetőnek tűnő karizmatikus személyisége legalább akkora szerepet játszott kinevezésében, mint pénzügyi tapasztalatai. Püspökként aktív szerepet játszott a banki normákkal, a pénzvilág jövőjével foglalkozó parlamenti bizottság munkájában. A grémium elnöke reméli, hogy a munka befejezéséig továbbra is rendelkezésre fog állni. Új megbízásában nehézséget jelent, hogy a Church of England, az anglikán egyház anyagi helyzete távol áll a tökéletestől. A visszavonult papságot szolgáló nyugdíjalapból mintegy 500 millió font hiányzik. Az érsek értékítéletének ismeretében azon is változtathat, hogy az egyház vagyonából 60 millió fontot különböző kockázati tőkealapokba fektettek be.
Az új, 105. canterburyi érsek erényei egészen mások, mint kiváló elődjéé, Rowan Williamsé. Tudományos felkészültsége, vallástörténeti műveltsége kevésbé nyomasztó elődjéénél. A sajtóban előzetesen és a világhálón a kinevezést követően napvilágot látott vélemények rokonszenves öniróniáját, meggyőző készségét, stratégiai képességeit, diszkrécióját, határozottsággal párosuló konszenzusra való hajlandóságát emelik ki. Kinevezése a brit közélet egyik legrosszabbul őrzött titka volt, olyannyira, hogy a fogadóirodáknál kedd óta már nem is lehetett pénzt feltenni a személyére.