Volt bolgár miniszterek kerülhetnek rács mögé
Hamarosan a korábbi szocialisták vezette koalíciós kormány több minisztere ellen is vádat emelhetnek. Ezt jelentette be a szófiai televízióban Borisz Velcsev főügyész. A vádhatóság feje nem árulta el, hány volt kormánytagról lehet szó, és milyen ügyletekről. Mindenesetre a nyomozás végső stádiumába érkezett – érzékeltette. Az idő sürget, hiszen Bojko Boriszov miniszterelnök a jobboldali kormány hivatalba lépésekor azt ígérte, sürgősen hozzálátnak Bulgária nemzetközi reputációjának megjavításához, s letörlik az „unió legkorruptabb tagállama” címet.
Egyelőre a védelmi minisztériumban bukkantak ilyen piszkos ügyletekre. Arról is tart a vita, ki észlelte a magas szintű panamákat az előző kormányban. A DANSZ betűszóval jelzett titkosszolgálat emberei azt állítják, hogy még Szergej Sztanisev előző (szocialista) miniszterelnököt tájékoztatták kormánya 10-11 tagjának megvesztegethetőségéről.
Sztanisev tagadja, hogy kapott volna ilyen jelentést. Boriszov jelenlegi miniszterenök sem erősítette meg a dokumentum létezését. Pedig pártjának emberei már pedzegetik, hogy amennyiben volt ilyen jelentés, úgy a volt kormányfő ellen is vádat lehetne emelni az ügy eltusolása miatt. Boriszov pártja azonban szeretné magának tulajdonítani a szocialista üzelmek leleplezését. Cvetan Cvetanov pártelnök és belügyminiszter a múlt hét végén egy vidéki beszédében aláhúzta: az új miniszterek maguk akadtak a visszaélések nyomára.
Egyelőre tartanak a nyomozások. A fő célpont a „török párt”. A Mozgalom a jogokért és a szabadságért (DPSZ) „fekete kasszáját”, s a párt elnökének Ahmed Dogannak vagyonát vizsgálják a nyomozók. A törökellenes érzelmek és az előző hatalmi elit üzelmeinek felszámolása stabil társadalmi támogatottságot ad Boriszov kormányának.
A Gallup legutóbbi felmérése szerint a bolgárok 61 százaléka támogatja a jobbközép kormányt. Pedig az utóbbi hónapokban több fájdalmas megszorító intézkedést is végrehajtott a politikai szupersztárrá (a Wall Street Journal szerint) lett új pénzügyminiszter. A 39 éves Szimeon Djankov tizenöt évet töltött a Világbanknál, mielőtt elfogadta volna Boriszov felkérését. Hivatalba lépése után befagyasztotta a közalkalmazottak béreit és nyugdíjakat, leállított egy sor költséges állami beruházást, 15 százalékkal csökkentette az állami kiadásokat.
Az eredmény: Bulgária költségvetési hiányát a júliusi 412 millió dollárról 76,5 millióra csökkentették, azaz 81 százalékkal vágtak vissza. A miniszter azt nyilatkozta az amerikai konzervatív gazdasági lapnak, hogy további kiadáscsökkentést tervez, hogy decemberre egyensúlyba hozza a gazdaságot. A várható év végi mélypont után 2010-ben feltehetően növekedésnek indulhat újra a bolgár gazdaság – véli a közgazdász miniszter.
Az elemzők bizakodnak. Boriszovnak továbbra is erős a társadalmi támogatottsága. Az emberek pedig jobban elviselik a szükségesnek mondott megszorításokat, ha látják, hogy a korrupt politikusok végre rács mögé kerülnek. Az intézkedések hatására újra érkezhetnek a fejlesztési pénzek az uniótól is. Kérdéses persze – vetik közbe a szkeptikusok –, hogy ezek elosztása végre valóban áttetsző és tökéletes lesz-e?