Volt guantánamói fogoly súgott a készülő zsinagógarobbantásról

Az al-Kaida terrorszervezet egyik Guantánamót is megjárt, „bűnbánó" tagja adott át információkat azokról a Jemenben feladott robbanószerkezetekről, amelyeket az Egyesült Államok felé tartó repülőgépeken találtak pénteken.

A Dzsabr al-Faifi néven azonosított férfi két héttel ezeőtt adta fel magát Szaúd-Arábiában - értesült titkosszolgálati forrásokból a BBC. Brit tisztviselők szerint al-Faifi egykori guantánamói fogolyként térhetett vissza Szaúd-Arábiába 2006 decemberében egy rehabilitációs program nyomán. Ezen túlesve újra belépett az al-Kaidába Jemenben, majd „meghasonlott", és két hete feladta magát a szaúdi hatóságoknak.

Pénteken két, Jemenből származó robbanószerkezetre találtak a dubaji és a brit reptéri hatóságok. Az elsőt - amelyet az UPS futárszolgálat teherszállítóján keresztül postáztak - az East Midlands Repülőtéren akadt fenn az ellenőrzésen, miután a dubaji és a kölni tranzitellenőrzésen is átjutott. A második két részben a Qatar Airways két utasszállítóján érkezett Dohába és utána Dubajba, ahol felkeltette a gyanút. Mind a két robbanószerkezetet - nyomtatópatronba rejtett 300, illetve 400 grammnyi salétromsavésztert - egy chicagói zsinagógának címezték. Későbbi brit kormányzati bejelentés szerint az első szerkezet valószínűleg még a repülőgépen robbant volna.

A német kormány hétfőn úgy döntött, hogy a Jemenből érkező teherszállító gépek után az utasszállítókra is kiterjeszti a leszállási tilalmat. Minden jemeni légitársaságot, amely Németországba indít gépeket, értesítettünk a tilalomról - jelentette be a közlekedési minisztérium. A kormány azt is elrendelte, hogy a lehető legalaposabban vizsgáljanak át minden Jemenből érkezett szállítmányt, amely már az országban van. Fontolgatják a csomagszállítási tilalom kiterjesztését más országokra is, és Brüsszelhez fordulnak, hogy az unió elnöksége vegye napirendre az ügyet, amely "nem nemzeti probléma, hanem az egész Európai Uniót érinti - mondta el Steffen Seibert kormányszóvivő. Erre összeurópai választ kell adni, együttműködve az Egyesült Államokkal - tette hozzá. Berlin szombaton tiltotta meg a Jemenből indított teherszállító gépek leszállását Németországban.

Ezzel párhuzamosan London keddtől betiltotta a nyomtató berendezésekben használatos festékpatronok felvitelét Nagy-Britanniából induló utasszállító repülőgépek fedélzetére, és szigorított az ilyen szerkezetek légi teherküldeményként történő szállításán is. Theresa May brit belügyminiszter a londoni alsóházban hétfő este bejelentette: kedden nulla órától az utasok nem vihetnek fel kézipoggyászukban 500 grammnál nagyobb súlyú festékpatronokat a gépek fedélzetére. Az ilyen alkatrészek légi csomagküldeményként sem vihetők be Nagy-Britanniába, illetve onnan ki.

Amerikai gyanú szerint a pénteki merényletkísérlet hátterében az al-Kaida fő bombagyártója, a szaúdi állampolgárságú Hasszán al-Aszíri állhat. Ő készíthette azt a robbanószerkezetet, amellyel a nigériai Umar Faruk Abdulmutallab kísérelt meg öngyilkos merényletet tavaly karácsonykor a Northwest Airlines Amszterdamból Detroitba tartó járatán, és azt is, amelyikkel fivére, Abdullah tört a szaúdi titkosszolgálatok vezetője, Mohammed bin Najif herceg életére.

Ezzel kapcsolatban a Wall Street Journal úgy értesült, hogy az amerikai kormány a Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA által irányított elit fejvadász alakulatok bevetését mérlegeli Jemenben. Szanaa egyébként évente 160 millió dolláros segélyt kap terrorelhárításra Washingtontól, ám az országban dívó amerikaellenes érzelmek közepette Rijádtól eltérően eddig csak igen kényszeredetten engedett a a terrorizmus elleni határozottabb fellépést sürgető nyugati nyomásnak. Ezért, hogy bár az Arab-félszigeten ténykedő al-Kaida-vezetők zöme szaúdi, ők önkéntes jemeni száműzetésükből szövögetik merényletkísérleteiket - ahogy minden bizonnyal al-Aszíri is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.