Szlovák össztűz a magyar nyelvalapra
Nemzetközi sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, hogy a jogszabály végrehajtásáról rendelkező kormányhatározat „több fényt hozott az egyes cikkelyekbe". Ugyanakkor hozzátette: - Elvárjuk, hogy a szlovák kormány nagy figyelmet szentel majd az államnyelvtörvény végrehajtásának. Fontos, hogy ezek a rendelkezések ne csorbítsák a kisebbségiek jogait - közölte a diplomata, aki szorgalmazta a további szlovák-magyar párbeszédet ebben a kérdésben is.
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter kifejtette: - Szeretnénk, ha a magyarországi partnereink a nyelvtörvénnyel kapcsolatban is éretten és felelősségteljesen viselkednének, s felhagynának a különféle téves információk és hazugságok terjesztésével, ahogy azt máig teszik. Gyermekded és európaiatlan magatartásnak tartjuk, hogy még az amerikai kongresszusi képviselőket is bevonják a vitánkba, amelynek meghatározó szereplője éppen az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa. Készek vagyunk a párbeszédre az államnyelv és a kisebbségiek anyanyelv-haszálata közötti egyensúly megteremtéséről, de nem vagyunk hajlandók eltűrni a módosított nyelvtörvény állandó megkérdőjelezését - szögezte le.
A továbbiakban szokatlannak nevezte a magyarországi nyelvalap létrehozását, amely szerinte nem járul hozzá a szlovák-magyar kapcsolatok javításához. - Erről a budapesti döntésről kikérjük az Európai Bizottság állásfoglalását - jelentette be a szlovák diplomácia vezetője. Juraj Horváth, a pozsonyi parlament külügyi bizottságának elnöke szerint ezzel a lépéssel Budapest semmibe vette Knut Vollaebek eddigi erőfeszítéseit.
A kisebbségügyi főbiztos találkozott a szlovákiai magyarság képviselőivel is. Bugár Béla, a Híd elnöke arról tájékoztatta őt, hogy a nyelvtörvény továbbra is félelmet ébreszt Dél-Szlovákiában. Csáky Pál közölte a főbiztossal, hogy a Magyar Koalíció Pártja rövidesen benyújtja a pozsonyi parlamentbe a kisebbségiek hivatali anyanyelv-használatáról rendelkező törvénytervezetet. - Ilyen dokumentum elfogadására Szlovákia már évekkel ezelőtt kötelezettséget vállalt - mutatott rá a pártelnök.
Petőcz Kálmán a huszonöt civil szerveződést tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának ügyvivője lapunknak elmondta: - Felhívtuk Knut Vollebaek figyelmét arra, hogy jelenleg nincs egyensúly a többségi nemzet, illetve a számbeli kisebbségben élő népcsoportok nyelvének védelme és ápolásának aktív támogatása között. A hiányzó kisebbségi nyelvtörvény miatt pedig a szlovák alkotmányban és az ország által ratifikált nemzetközi dokumentumokban rögzített jogok érvényesítése akadályokba ütközik vagy egyáltalán nem lehetséges - tájékoztatott a neves pozsonyi politológus.
Knut Vollebaek kedden Budapesten folytatja tárgyalásait.