Kiszabadul a Vajdaság "a schengeni béklyóból"
Javasolta az Európai Bizottság, hogy Macedónia, Szerbia és Montenegró részesüljön teljes vízummentességben januártól az Európai Unióba való utazást illetően - közölte szerdán Brüsszelben Olli Rehn, a testület bővítési felelőse.
Rehn azt is elmondta, hogy reményeik szerint Albánia és Bosznia-Hercegovina is hamarosan csatlakozhat a három említett államhoz. A bizottság azonban azt állapította meg, hogy e két ország esetében még hiányosságok mutatkoznak a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem, az útlevélkiadási eljárás gyenge pontjainak kezelése, valamint a határellenőrzés és a bevándorlás kezelése terén. A javaslat lehetővé teszi, hogy a macedón, szerb és montenegrói állampolgárok az új biometrikus (modern technikával készült) útlevelekkel a schengeni övezet országaiba utazhassanak. A bizottság javaslatát még az EU-tagországok kormányainak is jóvá kell hagyniuk ahhoz, hogy életbe lépjen.
A jogérvényesülésért, szabadságért és biztonságért felelős bizottsági alelnök, Jacques Barrot leszögezte: a javaslat "valóban jó hír a nyugat-balkáni emberek, különösen Macedónia, Montenegró és Szerbia állampolgárai számára. Tudom, hogy a vízummentes utazás milyen sokat jelent nekik.
Rehn bejelentette, ha az összes feltételt teljesítik, a bizottság elképzelhetőnek tartja, hogy 2010 közepére Albániára és Boszniára vonatkozó új javaslatot terjesszen elő.
A vízummentes utazás lehetőségének biztosítása az EU nyugat-balkáni politikájának sarokkövét jelenti – mutattak rá a biztosok, akik szerint az emberek közötti közvetlen kapcsolatok megkönnyítése hozzájárul az üzleti lehetőségek bővüléséhez, és lehetőséget biztosít a térség polgárainak, hogy jobban megismerhessék az uniót. A vízummentes utazás azonban csak akkor lehetséges, ha a szükséges biztonsági követelmények teljesülnek - tették hozzá.
Azonnal üdvözölte a brüsszeli döntést Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője, aki arra mutatott rá, hogy annak köszönhetően a vajdasági magyarság kiszabadul a schengeni béklyóból. Szerinte az intézkedés legnagyobb haszonélvezője Magyarország és a vajdasági magyar közösség, hiszen a köztük lévő kapcsolattartás legnagyobb akadálya szűnhet meg, ha a vajdasági magyarok vízum nélkül utazhatnak be a schengeni térségbe 2010. január 1-jétől.
Tabajdi reményét fejezte ki, hogy ősszel a tagállamokat képviselő miniszterek is támogatják a javaslatot az Európai Unió Tanácsában. "Ehhez az Európai Parlamentben minden segítséget és támogatást biztosítunk" - szögezte le a képviselő.