Vízumkötelezettséggel fenyegette az USA Ausztriát

A vízummentesség megszüntetésével fenyegette meg Ausztriát az Egyesült Államok egy adatcsere-megállapodás ügyében - írta szerdai számában a Die Presse osztrák napilap.

A lap értesülése szerint Bécs és Washington között hosszú ideje vita folyt a vízummentességi programhoz kapcsolódó adatszolgáltatási együttműködésről, osztrák szempontból ugyanis ez a megállapodás az ausztriainál alacsonyabb adatvédelmi szintet jelent. A Die Presse bécsi külügyi forrásokból úgy értesült, hogy az Egyesült Államok az év végéig adott haladékot a megállapodás aláírására. Az osztrák kérések végül teljesültek, így a szerződés szavazásra kerülhet a parlamentben.

A még a Bush-kormányzat alatt bevezetett, úgynevezett PCSC-program keretében az vízummentességet élvező országoknak hozzáférhetővé kell tenniük DNS- és ujjlenyomat-adatbankjukat az amerikai hatóságok számára. Az amerikai hatóságok elektronikus úton kérdést intéznének az osztrák szervekhez, hogy egy bizonyos ujjlenyomat vagy DNS-adat szerepel-e a nyilvántartásukban. Ha igen, akkor a gyanúsított nevét és személyi adatait is kérik. Az adatcsere az osztrák bűnüldöző szervek számára is nagyon fontos eszköz lenne, de eddig adatvédelmi aggályok miatt nem egyeztek bele. Nem látták kellőképpen biztosítottnak, hogy ha valaki alaptalanul kerül rendőrségi nyilvántartásba, akkor az adatait utóbb az Egyesült Államokban is törlik.

A Die Presse értesülése szerint a tárgyalásokat az amerikai fél kérésére titokban akarták tartani. A bécsi amerikai nagykövetség tavasszal, a lap egy korábbi cikkére reagálva cáfolta, hogy a vízummentesség és az adatcsere ügye között összefüggés lenne.

Ausztriával ellentétben több más európai ország nem akar engedni az Egyesült Államoknak - írta a lap. Hollandiában például a jelenlegi formájában elfogadhatatlannak tartják a PCSC-megállapodást, Németországban a parlament felsőháza (szövetségi tanács) és Hamburg tartomány akadályozzák az aláírást. Franciaország az Egyesült Államok "agresszív hangnemére" panaszkodott és azt tanácsolta az európai uniós tagállamoknak, hogy ne siessenek engedni az amerikai követeléseknek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.