Vízumkötelezettséggel fenyegeti az EU Kanadát
Brüsszelben kiadott jelentésében az uniós végrehajtó testület jelezte: amennyiben év végére nem történik előrelépés a témában, azt fogja javasolni a tagországoknak, hogy állítsák vissza a vízumkötelezettséget "a kanadai állampolgárok bizonyos kategóriái, például a diplomáciai vagy szolgálati útlevéllel rendelkezők" számára.
A jelentéshez fűzött kommentárjában Jacques Barrot igazságügyi biztos nagyon sajnálatosnak nevezte Kanada eljárását, és leszögezte: eltökélt annak biztosításában, hogy a vízummentesség terén a felek a kölcsönösség elvét teljes körűen tiszteletben tartsák.
Kanada nyáron állította vissza a vízumkötelezettséget az országba utazó cseh állampolgárokkal szemben, az intézkedést a növekvő számú cseh menedékkérelemmel indokolva. Az EU "kormánya" most leszögezte: ez az első eset, hogy unión kívüli ország visszaállítja a vízumváltási kötelezettséget egy EU-tagállamban.
Brüsszel a jelentésben üdvözölte, hogy a két fél késznek mutatkozott a probléma tárgyalásos rendezésére, és elismerte, hogy Kanada számos könnyítéssel igyekezett enyhíteni a visszaállított vízumkötelezettség miatti adminisztratív nehézségeket. A bizottság mindazonáltal azt szeretné, ha Ottawa világos forgatókönyvet vázolna fel arról, már a közeljövőben milyen intézkedéseket kíván tenni a vízumkötelezettség újbóli megszüntetésének érdekében.
Korábbi sajtóértesülések szerint Csehországból elsősorban a romák menekülnek Kanadába, mert hazájukban nem érzik magukat biztonságban.
E hónap elején Kanada Magyarországot is felkérte, hogy tegyen lépéseket a menedékkérők beáramlásának megállítására, miután - a sajtó fogalmazása szerint - "Magyarország felől menedékkérők váratlan hulláma öntötte el a kanadai repülőtereket". Az észak-amerikai ország illetékesei ugyanakkor jelezték: Kanada egyelőre nem vezet be vízumkényszert Magyarországgal szemben.