Vizsgálatot indít a brazil parlament a kémkedési botrány miatt
Vizsgálatot kezdett a brazil parlament annak nyomán, hogy értesülések szerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megfigyelte Dilma Rousseff brazil elnök és Enrique Pena Nieto mexikói államfő korábbi kommunikációját.
Mindez azokból az amerikai titkosszolgálati dokumentumokból derült ki, amelyeket vasárnap közölt a Globo brazil televízió.
A szenátus helyi idő szerint kedden bizottságot állított fel, amely első intézkedésként elrendelte a Rio de Janeiróban élő Glenn Greenwald újságíró és élettársa rendőri védelem alá helyezését. Greenwald tárta fel a The Guardian című brit lapban az NSA által végzett titkos adatgyűjtés részleteit, amelyeket a szervezetnek korábban dolgozó Snowden szivárogtatott ki. A testület szóvivője arra emlékeztetett, hogy Greenwald lakásába betörtek, élettársát pedig a közelmúltban a londoni repülőtéren órákon keresztül zaklatták.
A Globo tévé egy 2012. júniusi iratot mutatott be, amelyet Edward Snowden amerikai informatikus szivárogtatott ki. Ebben az NSA igyekszik „jobban megérteni Russeff és munkatársai kommunikációját” egy olyan program révén, amely lehetővé teszi a hozzáférést minden olyan tartalomhoz, amelyet az elnök asszony felkeresett a világhálón.
„Ha e tények beigazolódnak, az elfogadhatatlan helyzetet jelentene, országunk szuverenitása elleni nyílt támadásnak lenne minősíthető” - jelentette ki a leleplezés nyomán José Eduardo Cardozo igazságügyi miniszter.