Vízágyúval lőtték egymást a japán és a tajvani hajók
A kínai–japán kapcsolatok azután romlottak meg igazán, hogy Japán megvette az általuk Szenkakunak, a kínaiak által Diaoyunak nevezett szigetcsoport néhány szigetét a tulajdonosától. Ezek után Kína-szerte Japán ellen tüntettek, a szigetek közelében kínai halászhajók és járőrhajók cirkálnak. A kínai mezőgazdasági minisztérium bejelentette, közel kétszáz kínai hajó halászik a vitatott szigetek környékén. Azt nem tudni, hogy a hajók egyszerre vannak-e jelen, és hogy pontosan mennyire közelítik meg a szigeteket. A Tajvant saját tartományaként kezelő Kína valószínűleg a tajvani hajókat is beleérti ebbe a számba.
Kína és Tajvan is azt állítja, történelmileg joga van a szigetekre. Tajvan és Japán között alapvetően barátságos a kapcsolat, a terület halászati jogaiért azonban már egy ideje versenyeznek. A tajvani parti őrség szerint az 58 hajó és a parti őrség őket kísérő hajói helyi idő szerint kedden öt órakor érték el a vitatott hovatartozású szigeteket. Az volt a szándékuk, hogy körbehajózzák a területet, ezzel is kifejezve a szigetek feletti jogokut, ráadásul azt sem zárták ki, hogy kikötnek a szárazföldön. A tévéfelvételek szerint a japán hajók vízágyút vetettek be a tajvaniak ellen, akik szintén vízzel támadták a japánokat, de végül elhagyták a területet.
Néhány szakértő arra számít, hogy az ügyből katonai konfliktus lesz, habár egy tengeri összecsapás egyik félnek sem jönne jól. Ráadásul úgy tűnik, a politikai vezetőváltás előtt álló Kína és a választásokra készülő Japán is békés megoldást keresnek. Chikao Kawai japán külügyminiszter-helyettes nemrég Pekingben találkozott kínai kollégájával, Zhang Zhijunnal, hogy megpróbálják csökkenteni a feszültséget a két ország között. A kínai külügyminisztérium közleménye szerint a kínai politikus kijelentette, országa nem tolerálja, ha Japán megsérti szuverenitását. Csütörtökön szintén a konfliktus enyhítésére törekedve különböző japán–kínai baráti szervezetek képviselői ülnek össze Pekingben. Egy nagyobb eseményt viszont a vita miatt elhalasztottak: egyelőre nem emlékeznek meg a kínai–japán diplomáciai kapcsolatok stabilizálódásának negyvenedik évfordulójáról.
Eközben Kína bejelentette, megkezdte működését első repülőgéphordozó anyahajója. A Xinhua hírügynökség szerint a szállító jármű modern szintre emeli a kínai tengerészet felszereltségét, és nagy jelentősége van Kína szuverenitásának védelmében is. Az ünnepélyes keretek között átadott hajó egy felújított szovjet gyártmányú, és egyelőre gyakorlatozásra fogják használni.