Vita az EP-ben: Orbánék jól vitték az aktákat, de milyen példát mutattak?

A múlt héten lezárult a magyar uniós elnökség. A hat hónap mérlegét vonja meg ma az Európai Parlament a magyar kormányfő jelenlétében. Kemény bírálatok és dicséretek is elhangzottak az ülésteremben, és ez alkalommal is Daniel Cohn-Bendit volt a leghevesebb, amikor az Orbán-kormány teljesítményét kellett értékelni.

A magyar kormányfő értékele előbb saját teljesítményét. "Európa ma erősebb, mint hat hónapja volt, mert immár vannak eszközei egy újabb gazdasági válság megelőzésére" - hangzott el Orbán Viktor tételmondata. Bevezették az európai szemesztert, mondta, szerinte az úgynevezett "hatos jogszabály" 95 százalékosnál is nagyobb készültségben van.

- Európa erősebb azért is, mert van romastratégiája - hangoztatta a miniszterelnök, aki szerint ez nem csak emberi jogi szempontból fontos, hanem azért is mert lehetőséget teremt arra, hogy sokmillió roma embert vonjunk be a munkerőpiacra.

Orbán kiemelte a Duna-stratégia elfogadását és azt is, hogy a magyar elnökség vége előtt 5 órával sikerült lezárni a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal. Elmondta: készített egy memorandumot a nyugat-balkáni bővítéssel kapcsolatban, melyet eljuttatott az európai vezetőknek. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta: javította az uniós intézmények közötti együttműködést, rendszeresen egyeztetett a Parlamenttel és a Bizottsággal, és sorra látogatta az európai miniszterelnököket, akikkel kétoldalú tárgyalásokon készítette elő a döntéseket.

Orbán szerint a magyar elnökség talán, a lengyel elnökség biztosan arról győzi majd meg az unitót, hogy az új tagállamok felvételével "színesebb, erősebb, életképesebb és fantáziadúsabb" lett a közösség.

Barroso: az elnökség jól teljesített

José Manuel Barroso a vitában úgy fogalmazott: a magyar elnökség nehéz körülményekkel szembesült, ám megfelelt a kihívásoknak és jól teljesítette a feladatokat. Mind Orbán Viktornak mind csapatának megköszönte a munkát. Kiemelte az európai szemeszter bevezetését, a horvát csatlakozási tárgyalások lezárását, az "arab tavasz" demokratikus mozgalmainak támogatását.

Külön örömét fejezte ki, hogy a magyar elnökség bevezette és gyakorlattá tette az egyeztetést a Bizottság és a Parlament között, és örömmel vette tudomásul, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnök megígérte, folytatni fogja a gyakorlatot. Kiemelte: a magyar elnökség megtörte a patthelyzetet az európai egységes szabadalmak kérdésében, amely így hamarosan megvalósulhat. Így sokkal olcsóbb lesz Európában szabadalmat bejegyeztetni, ami nagyban hozzájárul a kontinens versenyképességéhez, ösztönzi az innovációt.

Európának továbbra is törekednie kell arra, hogy a jövőbe fektessen be, ebben a magyar elnökség jó irányt mutatott - mondta Barroso.

Daul: a demokráciában az ellenzéket is meghallgatjuk

Joseph Daul, a néppárti képviselőcsoport francia vezetője üdvözölte a magyar elnökség eredményeit és munkáját. Hannes Swoboda, Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének frakciójának alelnöke azonban éles kritikákat fogalmazott meg. Elmondta: két feladata van az elnökségnek, tovább vinni a dossziékat, és példát mutatni.

Véleménye szerint az elsőben jól teljesített a magyar elnökéség, üdvözölte például az előrelépéseket a romastratégia ügyében. A médiatörvényt és az alkotmányt ért kritikák miatt azonban úgy véli, példát mutatni nem sikerült.

- Ön elmondhatja, hogy ez belpolitika, de ön is tudja, hogy Európában a belpolitika az közös politika is - mondta a politikus. Hozzátette: Orbánnak ugyan kétharmada van a magyar parlamentben, ám figyelmeztette, hogy a demokrácia azt jelenti, hogy a kritikákat, az ellenzéket is meghallgatjuk.

Cohn-Bendit: Orbán rombolja Európát

A leghevesebb felszólalást ismét Daniel Cohn-Bendit zöldpárti képviselőtől hallhattuk. - Bevallom, néha nem igazán értem önt. Azt mondta, Európa erős, Európának cselekednie kell, meg kell mutatnia erejét ebben a nehéz gazdasági-politikai helyzetben. Aztán azt olvasom, '48-ban nem fogadtuk el Bécs dikátumait, '56-ban Moszkváét, és most nem fogunk meghajolni Brüsszel diktátumai előtt sem." Ki mondta ezt, talán Vaclav Klaus cseh elnök? Nem, Orbán mondta márciusban saját hallgatósága előtt - mondta a hevesen gesztikuláló képviselő.

- Aztán José Manuel Barroso azt kérdezi, vajon miért rossz a képe Európának? Hát azért, mert vannak férfiak és nők, akik egyféleképpen beszélnek Brüsszelben és másképp otthon, ez rombolja Európát, és ön ilyen Orbán úr! - mondta Cohn-Bendit.

A képviselő hangsúlyozta: a magyar elnökség jó munkát végzett, ám "skizofrén helyzet alakult ki" amikor hazatérve Budapestre leromboltak mindent, amit Brüsszelben felépítettek. Megemlítette, hogy az Orbán által létrehozott és kinevezett Médiatanács nem engedte két liberális sajtóvállalat egyesülését (Ringier és Axel Springer - a szerk.), és hogy "véletlenül" nem kapott frekvenciát a liberális Klubrádió, helyette egy katolikus rádióé lett a sáv (a frekvenciát még nem vették el, de a szerződése lejárt - a szerk)

Orbán Viktort többször is mutatta a kamera a beszéd közben: mosolyogva, néha nevetve, fejcsóválva hallgatta a képviselőt, aki a médiatörvényt is erősen bírálta néhány hónapja.

Fidesz-MSZP meccs európai porondon

Szájer József fideszes képviselő elmondta: az elnökség végével az első érzés a megkönnyebbülés, mivel először voltunk az EU elnöke. - Büszke nép vagyunk, betartjuk, amit vállalunk, a klub szabályait, amelybe beléptünk. Ezt teljesítettük, alávetettük magunkat az európai szabályoknak, nem kérünk külön elbánást - mondta. Daniel Cohn-Bendit szavaira válaszolva elmondta: a tisztviselők kiválóan dolgoznak, minden rendben van, egy problémájuk van Magyarországgal, az pedig a miniszterelnök személye, aki az egészet vezeti. 

Tabajdi Csaba szocialista képviselő szerint a soros elnökségből nyerhető politikai haszon elmaradt, mivel az alkotmányt és a médiatörvényt ért kritikák miatt a magyar kormány sok tekintetben elszigetelődött, az ország nemzetközi megítélése pedig sokat romlott. Hangsúlyozta: az első kritikákat a jobboldali többségű német és francia kormányok fogalmazták meg a médiatörvénnyel kapcsolatban, így minden alapot nélkülöz az a megállapítás, hogy ez európai baloldal támadt rá a magyar komárnyra.

Orbán az euroszkeptikusok titkos fegyvere

A brit Nigel Farage, az euroszkeptikusok képviselőcsoportjának társelnöke szerint Magyarország szerencsés, hogy Orbán Viktor a miniszterlenöke, mert "Nem hagyja, hogy ezek itt diktáljanak. Ebben a fél évben ön az eurszkeptikusok ttikos fegyvere volt, ezért történelmi jelentőségű az ön elnöksége, az európai emberek végre rájöttek hogy az Unió mennyire nem demokratikus intézmény, hogy bukásra van ítélve." Elmondta: Orbán segítségével újjáépítették a nemzetállamok ideáját, "megfordult a szél, látjuk ma vég kezdetét."

Orbán a Velencei Bizottság mondataival védi alkotmányát

A vita lezárásaképp Orbán Viktor válaszolt az elhangzott dicséretekre és kritikákra.

Hannes Swoboda korábbi felszólalásában sérelmezte, hogy Orbán csak az európai néppárt munkáját köszönte meg, szerinte a kritikákat is meg kell köszönni, az is a demokrácia része. Orbán erre visszautalva ismét hangsúlyozottan köszönetet mondott az európai jobboldalnak, a Néppártnak, mert szerinte az ő támogatásuk kellett ahhoz, hogy elhárítsák a nemzetközi baloldal támadásait. 

- Néhány személyes megjegyzés is elhangzott, ezekre Magyarország érdekében válaszolnom kell - mondta Orbán. Elmondta: szerinte "gyenge trükk", ha valaki arról beszél, hogy vannak munkájukat jól végző tisztviselők és rossz vezetők. Huszonegy éves pályafutása alatt, mondta, számtalanszor találkozott ezzel az érveléssel olyan esetekben, amikor az ellenzék nem akarta tudomásul venni a vezetés sikereit, és csak ezt a kritikát tudta megfogalmazni.

Az alkotmányról elmondta: egyetlen nemzeti kormány sincs abban a helyzetben, hogy megmondja Magyarországnak, milyen alkotmánya lehet, és milyen nem. Szavait taps fogadta a terem egy részén.

Daniel Cohn-Benditnek címezve elmondta: köszöni kitüntető figyelmét, ami budapesti beszédeire is kiterjed. Elmondta: fontosnak tartja leszögezni, hogy Brüsszel nem Moszkva, és kifejtette, hogy szerinte az Európai Unió támogatottságát épp azzal lehet növelni Magyarországon, hogy a népnek elmondja, soha nem fogák tudni megmondani nekünk Brüsszelből, mit tehetünk és mit nem.

Orbán hangsúlyozta: ő és kormánya sem euroszkeptikus, hisz abban, hogy csak az európai együttműködéssel lehet megakadályozni, hogy ismét háború legyen a kontinensen, ezért "mindig ki fogunk tartank az európai együttműködés mellett."

Végezetül felolvasott három mondatot a Velencei Bizottságnak a magyar alkotmányról írott véleményéből, melyeknek lényege, hogy az új alaptörvény modern, demokratikus európai szöveg.

Orbán nagyra tartja saját munkáját, de végig kell hallgatnia, mit mondanak erről az EP-képviselők
Hungarian Prime Minister Viktor Orban attends a debate on the results of the Hungarian presidency of the EU for the last six months, at the European Parliament in Strasbourg July 5, 2011. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE - Tags: POLITICS HEADSHOT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.