Viszony miatt távozik a CIA-főnök

Házasságon kívüli viszony miatt nyújtotta be lemondását David Petraeus. Több forrás szerint életrajzírója miatt távozik a CIA főnöke, aki szerint „ez a viselkedés elfogadhatatlan egy férj és egy olyan szervezet vezetője” esetében, mint a CIA.

Petraeus csütörtökön Barack Obama elnöknek írt levélben jelentette be, hogy egy házasságon kívüli viszony miatt megválik tisztségétől, s lemondását az elnök pénteken elfogadta – tájékoztatott James Clapper, az amerikai titkosszolgálatok működését koordináló nemzeti hírszerzési igazgató. "Harminchét év házasság után rendkívül rossz ítélőképességről tettem tanúbizonyságot, belebonyolódva egy házasságon kívüli kapcsolatba. Ez a viselkedés elfogadhatatlan egy férj és egy olyan szervezet vezetője esetében, mint a miénk" – írta a CIA munkatársaihoz szóló üzenetében Petraeus, aki West Point-i kadétként ismerte meg a feleségét, Hollyt.

Barack Obama írásos nyilatkozatban méltatta David Petraeus pályafutását. Úgy ítélte meg, hogy a lemondott CIA-főnök jelentős szolgálatokat tett évtizedeken keresztül az Egyesült Államoknak. Kiemelkedő tábornoka volt nemzedékének, segített abban, hogy a hadsereg megfeleljen az új kihívásoknak – írta az elnök, hozzátéve, hogy a David Petraeus CIA-igazgatóként is a rá jellemző odaadással és hazafisággal végezte munkáját, s szolgálataival biztonságosabbá és erősebbé tette az országot.

Az életrajzíró az ok, vagy ez is csak egy fedősztori?

Több amerikai médiaforrás szerint Petraeus Paula Broadwellel, életrajzírójával folytatott viszonyt. Paula Broadwell ellen tavasz óta vizsgálatot folytat a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), amiért megpróbált hozzáférni Petraeus levelezéséhez. A CNN szerint ugyanakkor jelenleg sem az FBI, sem a CIA nem feltételezi, hogy Broadwell egy külföldi hírszerző szolgálat ügynöke lenne. A The Wall Street Journal (WSJ) úgy értesült, hogy az FBI csak nemrég kérdezte ki Petraeust, s hogy kapcsolatára voltaképpen egy komputerbiztonsági vizsgálat derített fényt.

Broadwell "beágyazott" (katonai bázison elszállásolt, az egységekkel együtt mozgó) szerzőként dolgozott Afganisztánban, amikor Petraeus még tábornokként az országban harcoló amerikai és NATO-erők parancsnoka volt.

A WSJ forrásai azt állítják, hogy a viszony, amely 2011 augusztusában, Petreaus leszerelése után kezdődött, sohasem vált fizikai kapcsolattá, nem ment túl az e-mail-váltásokon, és már hónapokkal ezelőtt véget ért.

Broadwell egy társszerzővel, Vernon Loebbel együtt az év elején All In (Mindent egy lapra) címmel könyvet jelentetett meg Petraeus életéről. A nő, aki biztonságpolitikai elemző és volt katona, az elmúlt hónapokban számos televíziós nyilatkozatban beszélt a kémfőnökké vált tábornokról, akiben többen az Egyesült Államok potenciális jövendőbeli elnökét látták.

Petraeus távozásával kapcsolatban olyan találgatások is megjelentek, melyek szerint a házasságtörés csak fedőtörténet, s lemondása hátterében voltaképpen a bengázi amerikai konzulátus ellen idén szeptember 11-én elkövetetett terrortámadás következményei állnak. A támadás következtében négy amerikai vesztette életét, köztük a tripoli nagykövet és két CIA-ügynök. A CIA meg nem nevezett illetékesei nem sokkal az elnökválasztás előtt elismerték, hogy a szolgálat emberei, akik a megtámadott képviselettől másfél kilométernyire állomásoztak, bekapcsolódtak a fegyveres összecsapásba. Az ügyről jövő héten tartanak zárt kongresszusi meghallgatást, de oda már Petraeus eddigi helyettese, Michael Morell megy el.

Sajtóértesülések szerint Barack Obama elnök csütörtökön szerzett tudomást Petraeus viszonyáról és arról, hogy a CIA igazgatójának szintjén merült fel a komputerbiztonsági előírások megsértése, s még aznap fogadta a 60 éves tábornokot. A magas rangú tisztségviselők házasságtörése Washingtonban önmagában is elegendő ok a lemondásra, mert a hivatalos megítélés szerint az illető zsarolhatóvá válik. Obama állítólag 24 órán át tépelődött azon, hogy elfogadja-e a népszerű extábornok lemondását.

A West Point-i és princetoni végzettséggel is rendelkező David Petraeus az elmúlt évek legsikeresebbnek tartott amerikai katonai vezetője volt. 37 évig szolgált, és a ranglétrán a négycsillagos tábornoki szintig emelkedett. Irányította a hadsereg középső parancsnokságát, a CENTCOM-ot, és mind Irakban, mind Afganisztánban sikereket ért el a helyi felkelés visszaszorításában. Tavaly szeptemberben vette át a CIA irányítását.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.