Visszavágott a hadsereg az államfőnek
A katonai tanács még múlt hónapban oszlatta fel a képviselőházat az Alkotmánybíróságra hivatkozva. Eszerint illegitim a törvényhozás összetétele, ugyanis a függetleneknek fenntartott helyeket is pártkatonák foglalják el.
Vasárnap Mohamed Morszi mégis összehívta a parlamentet, hogy legalább az új választások kiírásáig működjön a törvényhozás. Hétfőn az Alkotmánybíróság közölte, hogy ezt nem teheti meg, ezek után pedig a hadsereg figyelmeztette az új államfőt. Ez lehet az első nagyobb konfliktus a hadsereg és az államfő között, a szakértők szerint megjósolhatatlan, hogy mi lesz a kötélhúzás vége.
Egyébként Morszi politikai riválisai sem fogadták örömmel az államfő lépését, Abdul Moneim Aboul Fotouh szerint a parlament összehívása alkotmányellenes volt, Hamdin Sabbahi szerint pedig csak „a törvényes hatalmát vesztegette vele.”
A képviselőház elnöke keddre hívta össze a parlamentet. A katonai tanács döntése ellen tiltakozva az ülés előtt ismét tömegek gyűltek össze a Tahrír téren. A Morszit támogató Muzulmán Testvériség be is jelentette, keddre egymillió fős tüntetést terveznek, hogy ezzel is kifejezzék támogatásukat az elnök döntése mellett.
A BBC helyi tudósítója szerint a SCAF lépése nagyon felmérgesítheti a Muzulmán Testvériséget. Szerintük ugyanis a hadsereg sértette meg a törvényt, mikor Morszi megválasztása után egy dekrétumban magához ragadott szinte minden hatalmat.