Tűzszünetet kért a váratlanul visszatérő jemeni elnök
Tűzszünetre szólította fel pénteken a jemeni ellenzéket Ali Abdullah Szaleh jemeni államfő. „A megoldás nem a puskák és ágyúk torkában van, hanem a párbeszédben és a vérontás megállításában" - idézte a három hónapos szaúdi gyógykezelésről visszatérő elnököt a védelmi minisztérium közleménye.
Az államfő június 3-án sérült meg súlyosan, amikor bombamerényletet követtek el szanaái palotáját ellen. Két hónapon át egy rijádi katonai kórházban ápolták, majd még egy hónapig lábadozott. Szaleh hazatérése meglepetés: január óta tartanak ellen tömegtüntetéseket, három hónappal ezelőtti távozásakor úgy lehetett sejteni, sosem tér vissza. Száleh hazatérésének körülményei nem ismeretesek, annyit tudni, hogy az őt szállító magángép hajnalban szállt le.
Jemenben nyolc hónapja a tunéziai és egyiptomi tüntetések ihlették a megmozdulásokat a 33 éve hatalmon lévő Szaleh ellen. Az elnök azonban nem hajlandó megválni tisztségétől annak ellenére sem, hogy számos korábbi politikai és katonai szövetségese elpártolt mellőle. Szaleh hosszú évtiezedek óta képes egymás ellen kijátzsani az ország törzseit és fontosabb klánjait.
A jemeni fővárosban vasárnap kiújultak az összecsapások Száleh hívei és az elnök menesztését követelő erők között. Az elmúlt napok erőszakcselekményeinek mintegy száz halálos áldozata van. Akkor az elnökhöz hű katonák eközben ágyútűz alá vették az ellenzékiek és a hozzájuk átállt katonák által ellenőrzött fővárosi negyedeket. A demonstrálók oldalán harcoló katonákat Ali Mohszen tábornok irányítja, a generális még a tavaszszal állt át.
Szaleh hónapokig tárgyalt az ellenzékkel, de álláspontja folyamatosan változott. Hol azt ígérte, az év végén lemond, hol pedig azt, hogy majd az új választások után távozik. Az Öböl-menti Együttműködés Tanácsának (GCC) áprilisban kidolgozott hatalomátadási terve értelmében Szalehnek elvileg pár héten belül le kellett volna mondania, így cserébe elkerülheti a felelősségrevonást. Az elnök azonban elszabotálta az egyezséget, mert - annak ellenére, hogy az ellenzék már elfogadta a GCC tervét - nem hajlandó aláírni a megállapodást.
A Szanaában tartózkodó nyugati és arab diplomaták akkor megpróbálták meggyőzni: írja alá a dokumentumot. De nem jutottak el még az elnöki palotáig sem, mert katonák állták el az útjukat. Végül helikopterrel menekültek el az országból. Szaleh a múlt héten elvileg felhatalmazta az alelnököt az aláírásra, de további tárgyalásokat követel, az ellenzék pedig szkeptikus.
Szaúd-Arábia, valamint az Egyesült Államok aggodalommal figyeli a jemeni fejleményeket. Míg Szaleh korábban ügyesen kihasználta a több mint 23 millió lakosú ország iszlamistáit, a terror elleni globális háború kezdete óta az al-Kaida és Irán elleni harcra hivatkozva a 69 éves egykori katonatiszt élvezte Rijád és Washington (sokszor anyagiakban is kifejezett) támogatását. A nyolc hónapja tartó "állóháború" viszont az al-Kaida helyi ágának kedvezhet.