Visszaküldték a britek a radikális hitszónokot

A terrorista kapcsolatokkal Abu Katadát nyolcévi jogi huzavona után vasárnap Nagy-Britanniából Jordániába toloncolták. Húsz éve nem járt a hazájában.

Nolcéves jogi huzavona után vasárnap kitoloncolták Nagy-Britanniából Abu Katadát, a terrorista kapcsolatokkal vádolt radikális muzulmán hitszónokot. 2005 óta két brit kormány tett jogi erőfeszítéseket, hogy megszabaduljon Katadától, akit az al-Kaida terrorszervezet egyik európai szellemi irányítójának, és  nemzetbiztonsági kockázati tényezőnek tekintettek. Ahogy a Sky News hírcsatorna tudósítója fogalmazott, Katada, - igazi nevén Omár Mahmúd Mohamed Otman - „öt belügyminiszter szemében volt szálka, és ami a politikai vezetést illeti, ha csendesen is, ünnepelni fogja, hogy végre elhagyta az országot”.

Az 53 éves gyűlöletkeltéssel vádolt hitszónokot az éjszaka közepén szállították át a belmarshi fogdából a Királyi Légierő northolti bázisára és tették fel egy katonai repülőgépre, amely Jordániába vitte. A higgadtnak látszó Katadát megérkezése után az arab ország legszigorúbban őrzött börtönébe szállították. Nemsokára megkezdődhet új per. Amman már 1999-ben, távollétében, életfogytiglani börtönre ítélte Katadát, aki 1993-ban hamis útlevéllel érkezett feleségével és öt gyermekével Nagy-Britanniába. Arra hivatkozva, hogy Jordániában vallási üldözésnek és kínzásnak volt kitéve, a hitszónok politikai menedékjogot kért, amelyet egy évvel később meg is kapott.

A brit antiterrorista rendőrség első ízben 2001-ben, majd még hatszor tartóztatta le a fundamentalista körökben egyre nagyobb befolyásra
szert tevő, feltételezések szerint több fanatikus terrorista – köztük a cipőbombás Richard Reid és a 9/11 huszadik repülőgépeltérítőjeként emlegetett Zacarias Moussaoui – szellemi felkészítésében szerepet játszó hitszónokot. Katada ellen a szigetországban soha nem emeltek ellene vádat, kiadatási ügye azért húzódott el, mert Katada nem akart visszamenni Jordániába, és az évek alatt a rendelkezésére álló valamennyi jogi lehetőséget kimerítette. Ahogy távozása után Theresa May belügyminiszter fogalmazott, a mindenkori brit kormány ragaszkodott ahhoz, hogy szigorúan kövesse a törvényes utat.

Az ügy nagy-britanniai lezárásához a végső lökést egyébként mégis maga Katada adta fel, azzal. hogy feladta a küzdelmet a brit és jordán
kormány között született emberi jogi szerződés ratifikálása után. Ez a megállapodás biztosítja a hitszónok számára, hogy nem kínozzák meg, illetve nem használnak fel ellene a bírósági eljárás során testi fenyítéssel kierőszakolt bizonyítékokat Jordániában – ott, ahol a vasárnap délelőtti érkezése előtt húsz évig nem is járt.

David Cameron kormányfő „túláradóan boldognak” nevezte magát, amiért Katadát végre kint látja az országból. Vasárnapi nyilatkozatában
megemlítette, hogy a Konzervatív Párt következő választási programja követendő jogi lépéseket tartalmaz hasonló esetek elkerülése érdekében. A hitszónok  körüli huzavona, az ügyvédi és megfigyelési költségek 1,7 millió fontra rúgtak, a kormány legalábbis ennyit költött az ügyre az adófizetők pénzéből.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.