Visszahívták a bakizó magyar attasét, előkerült a hangfelvétel
Szabó József Andor az a diplomata, aki a Krónika január eleji interjújában azt nyilatkozta, Magyarország életjáradékért termőföldet vásárolna Romániában. Utólag Zákonyi Botond bukaresti magyar nagykövet a Népszabadságnak cáfolta a földvásárlási program létét, sőt, azt is tagadta, hogy az attasé interjút adott volna a Krónikának. A Krónika újságírója, Szucher Ervin ezután hangfelvétellel bizonyította, hogy interjút készített Szabó. Az attasé távozásának a hírét a nagykövet is megerősítette. Zákonyi szerint Szabó hatéves kiküldetésének lejártával "hazatér”.
„Van erre egy programunk, amelynek az a lényege, hogy ha valaki a földjét el szeretné adni, akkor olyan szerződést köthet a magyar állammal, amelynek értelmében életjáradékot kap, ráadásul a terület is a tulajdonában marad élete végéig. Persze felmerül a kérdés, hogy mihez kezd a magyar állam egy olyan földdarabbal, ami teszem azt egy kis székely falu határában található? Nos, egy olyan fiatalnak adhatja oda, akinek nincs földje, de szeretne gazdálkodni” – idézte az attasét a Krónika.
Zákonyi a botrány kitörése után egyébként azzal cáfolt, hogy a földvásárlás mint lehetőség ugyan felmerült egy zártkörű decemberi marosvásárhelyi rendezvényen, de kormányprogram nincs.
Egy neve elhallgatását kérő, befolyásos erdélyi politikus a Népszabadság kérdésére úgy nyilatkozott, folyamatosan zajlanak egyeztetések a magyarországi és az erdélyi magyar politikusok között a földek és erdők magyar kézben tartásáról, de erről nem kell nyíltan beszélni. „Egy ilyen nyilatkozat után szó sem lehet semmiféle állami földvásárlásról” – mondta a politikus.
Romániában egy hektár termőföld ára kétezer euró körül mozog, míg a nyugat-európai ár ennek akár a tízszerese is lehet. Becslések szerint 700 ezer hektár romániai termőföld van külföldi befektetők birtokában, a teljesen szántóterület nyolc százaléka. Azt az Adevarul jegyezte meg az üggyel kapcsolatban, hogy a magyarok hat százalékkal a negyedik helyen állnak a földterületek birtoklása tekintetében Romániában, az olaszok, a németek és az arabok után. A román parlament 2013 utolsó napjaiban fogadott el törvényt, hogy ellensúlyozza a külföldi magánszemélyek földvásárlási tilalmának január elsejei megszűnését.