Visszahívták a bakizó magyar attasét, előkerült a hangfelvétel

Hazarendelték a bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági attaséját, Szabó József Andort – értesült a külügyminisztériumi forrásokból a maszol.ro erdélyi portál. A Krónika hangfelvétellel cáfolta a magyar Külügyminisztériumot.

Szabó József Andor az a diplomata, aki a Krónika január eleji interjújában azt nyilatkozta, Magyarország életjáradékért termőföldet vásárolna Romániában. Utólag Zákonyi Botond bukaresti magyar nagykövet a Népszabadságnak cáfolta a földvásárlási program létét, sőt, azt is tagadta, hogy az attasé interjút adott volna a Krónikának. A Krónika újságírója, Szucher Ervin ezután hangfelvétellel bizonyította, hogy interjút készített Szabó. Az attasé távozásának a hírét a nagykövet is megerősítette. Zákonyi szerint Szabó hatéves kiküldetésének lejártával  "hazatér”.

„Van erre egy programunk, amelynek az a lényege, hogy ha valaki a földjét el szeretné adni, akkor olyan szerződést köthet a magyar állammal, amelynek értelmében életjáradékot kap, ráadásul a terület is a tulajdonában marad élete végéig. Persze felmerül a kérdés, hogy mihez kezd a magyar állam egy olyan földdarabbal, ami teszem azt egy kis székely falu határában található? Nos, egy olyan fiatalnak adhatja oda, akinek nincs földje, de szeretne gazdálkodni” – idézte az attasét a Krónika.

Zákonyi a botrány kitörése után egyébként azzal cáfolt, hogy a földvásárlás mint lehetőség ugyan felmerült egy zártkörű decemberi marosvásárhelyi rendezvényen, de kormányprogram nincs.

Egy neve elhallgatását kérő, befolyásos erdélyi politikus a Népszabadság kérdésére úgy nyilatkozott, folyamatosan zajlanak egyeztetések a magyarországi és az erdélyi magyar politikusok között a földek és erdők magyar kézben tartásáról, de erről nem kell nyíltan beszélni. „Egy ilyen nyilatkozat után szó sem lehet semmiféle állami földvásárlásról” – mondta a politikus.

Romániában egy hektár termőföld ára kétezer euró körül mozog, míg a nyugat-európai ár ennek akár a tízszerese is lehet. Becslések szerint 700 ezer hektár romániai termőföld van külföldi befektetők birtokában, a teljesen szántóterület nyolc százaléka. Azt az Adevarul jegyezte meg az üggyel kapcsolatban, hogy a magyarok hat százalékkal a negyedik helyen állnak a földterületek birtoklása tekintetében Romániában, az olaszok, a németek és az arabok után. A román parlament 2013 utolsó napjaiban fogadott el törvényt, hogy ellensúlyozza a külföldi magánszemélyek földvásárlási tilalmának január elsejei megszűnését.

Folyamatosan zajlanak egyeztetések az erdélyi földek és erdők magyar kézben tartásáról, de erről nem kell nyíltan beszélni - mondták lapunknak
The thirteenth century fortified church is seen in the small Transylvanian village of Viscri where Britain's Prince Charles is a landowner April 29, 2011. Viscri has been mentioned by the media as one of the possible honeymoon destinations for Prince William and his wife Catherine, Duchess of Cambridge. Prince William married his fiancee, Kate Middleton, in Westminster Abbey on Friday. REUTERS/Bogdan Cristel (ROMANIA - Tags: ROYALS ENTERTAINMENT SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.