Visszafoglalták Isztambul főterét a tüntetők

A Taksim téren újra több tízezer ember tiltakozik a Gezi park beépítése ellen. A rohamrendőrök erőszakos fellépése miatt zavargásokig fajuló tüntetéseken több tucatnyian sérültek meg, és közel ezer embert vettek őrizetbe.

Vasárnap hajnalban elszórtan még ki-kitörtek összetűzések a tüntetők és a rendőrök között, délután pedig újra elfoglalták a nagyváros központi terét, a Taksim teret azok a tüntetők, akik a tér melletti Gezi park beépítése és egyre inkább a kormány ellen tiltakoznak Isztambulban. Az elmúlt másfél nap zavargásai után a hangulat nyugodt: a Taksim térről a rohamrendőrök már tegnap visszavonultak, Isztambul kulturális és üzleti központjában, az Istiklal sugárúton az üzletek és a kávézók többsége kinyitott. A tüntetők először dél körül indultak el a Taksim tér felé, eleinte csak néhány százan voltak – tüzek köré gyűltek, vagy csoportokba verődve jártak körbe a kiégett gépkocsik és más romok között –, de a létszám késő délutánra már több tízezresre duzzadt. A tömeg egy része a „Mondjon le a kormány!” szlogent skandálja. Isztambulban esik az eső, ami sokakat hazatérésre kényszerített. Megfigyelők szerint nem kizárt, hogy amint az eső eláll, újra ezrek mennek ki az utcákra, és újra kitörnek összetűzések is.

Vasárnapi életkép a Taksim térről
A damaged bus is seen in Taksim where police and anti-government protesters clashed in central Istanbul June 2, 2013. Protesters lit fires and scuffled with police in parts of Istanbul and Ankara early on Sunday, but the streets were generally quieter after two days of Turkey's fiercest anti-government demonstrations for years. REUTERS/Murad Sezer (TURKEY - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök szombaton ugyan elismerte, hogy a rendőrök valószínűleg túlzott erőt alkalmaztak a tüntetők ellen, de sietve jelezte, hogy kormánya nem fog meghátrálni „a vadak” előtt, a Gezi beépítése az elképzeléseknek megfelelően zajlik majd. Az erőszak miatt más is visszakozott: Kadir Topbas isztambuli polgármester arról beszélt, a hatóságok „megtanulták a leckét”, és bocsánatot kért, amiért nem informálták az embereket kellően a fejlesztési tervekről. A kormány érezhetően kerüli a konfliktust: vasárnap nagyrészt még álltak a Taksimra bevezető utcákon a rendőrök távoltartására emelt barikádok, civil ruhás rendőr sem volt az utcákon; a hatóságokat pedig csak azok a takarítók képviselték, akik a romokat takarították el és a graffittiket vakarták le az épületekről.

Ez a kormányzati visszakozás a tüntetők egy részének azonban már nem elég. Ahogy a kormányt lemondásra felszólító jelszóban is hallatszik, az emberek változást akarnak, sokan legalábbis rossz szemmel nézik a kormánypárt, a konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) szabadságjogok elleni törekvéseit. Ezek közül csak a legutóbbi volt az a rendelet, amely szerint a szórakozóhelyeken este tíz és reggel hat között nem lehet alkoholt eladni és fogyasztani. Ennek kapcsán a Taksim téren egy tüntető, Akin a Reuters riporterének azt mondta, a végsőkig ki fognak tartani. „Nem megyünk el. Az egyedüli válasz, amelyet elfogadunk, az a kormány lemondása. Belefáradtunk a folyamatos nyomásba.”

A politikai iszlámból kinőtt AKP 2002 óta van hatalmon Törökországban. Erdogan mostani mandátuma 2014-ig tart, ami után a jelenlegi miniszterelnök indulni akar az államfői székért. Konzervativizmusa ellenére az AKP újra és újra hangoztatja, hogy tiszteletben tartja a szekuláris államberendezkedést, amibe persze belefér, hogy lebontsák a modern Törökország alapítójáról, Kemal Atatürkről elnevezett kulturális központot, és egy operaházat akarjanak felhúzni a helyére a Taksim téren.

Ami a Gezit illeti, Erdogan egyébként azzal vette védelmébe a fejlesztési tervet, hogy nem a fák és a növényzet teljes eltüntetéséről van szó: 12 fát vágnak vissza, hogy gyalogutakat építhessenek. A tüntetők fő kifogása egyébként egy bevásárlóközpont, amelyet a parkban építenének fel; erről a miniszterelnök azt mondta, még nincs meg róla a végső döntés.

Erdogan egyébként a „néhány fosztogató” kifejezéssel intézte el a tünetőket, akiket szerinte az ideológia mozgat, a háttérben a maga Atatürk által alapított ellenzéki Köztársasági Néppárttal (CHP). Törökországban évek óta nem voltak ekkora tüntetések.

A Gezi beépítése ellen Isztambulban már múlt vasárnap óta tiltakozott egy maroknyi tüntető, aki a parkban – Isztambul egyik ritka zöldövezeteinek az egyikén – sátrat is vert az ügy miatt. Hivatalos közlések szerint a pénteken a rendőrök erőszakos fellépése miatt zavargásokká fajult tüntetéseken 53 civil és 26 rendőr sérült meg – közülük egy válságos állapotban van –, és 960 embert vettek őrizetbe. Törökországban most ez a nemzeti ügy: Muammer Güler belügyminiszter bejelentése szerint tüntetés nemcsak Isztambulban, de Ankarában és összesen az ország 48 városában volt már. Vasárnapi hírek szerint Ankarában a rendőrök újra könnygázzal próbálják feloszlatni a Gezi miatt szervezett tüntetést.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.