Virágokkal emlékeznek a terror áldozataira

A robbanás helyszínétől néhány száz méterre álló oslói katedrálishoz özönlenek a virágokkal és gyertyákkal érkező megemlékezők. Sokan sírnak, egymást vigasztalják. A virágok és gyertyák között sok a norvég zászló és az egész nemzetnek szánt biztató üzenet is. Mindenki magányos őrültnek tartja Breiviket, nem politikai merénylőnek. Helyszíni tudósításunk Oslóból.

A libanoni kebabos pénteken kitörött üvegablakának helyén még mindig csak egy fatábla van, de máris újra teli van vendégekkel. A robbanástól több utcára álló gyorsétterem tulajdonosa állást is foglalt: az egykor több négyzetméteres üvegportál helyén éktelenkedő táblára norvég zászlót lógatott ki.

Virágokkal és gyertyákkal emlékeznek Oslóban
People pay their respects at a sea of floral tributes to the victims of Friday's attacks, outside the cathedral of Oslo July 25, 2011. Anders Behring Breivik wants to tell Norway and the world why he killed at least 93 people in a bomb attack and shooting rampage, but prosecutors have asked for Monday's custody hearing to be closed to the public. REUTERS/Cathal McNaughton (NORWAY - Tags: CRIME LAW POLITICS IMAGES OF THE DAY)

– Az Utoya szigetén meghaltak közül nagyon sokan bevándorlók gyermekei voltak. Szerintem ez az iszonyatos tragédia nem megosztani, hanem közelebb fogja hozni egymáshoz az embereket – mondja a 35 éves Espen Overli, aki feleségével és néhány hónapos kislányával érkezett az oslói katedrális elé hétfő délután, hogy megemlékezzen az áldozatokról.

Overli szerint a norvég társadalom toleráns, a fővárosiak mindenképpen. – Lehet, hogy az elzárt, északi közösségekben élők, akik nem találkoznak külföldiekkel, gyanakvóbbak. De Oslo csak jobb hely attól, hogy ilyen sokféle ember lakik itt – meséli a vékony, szemüveges férfi a városról, ahol a lakosságnak már egynegyede külföldi.

A család éppen a hegyekben pihent, de visszatért a fővárosba, hogy részt vegyen a hétfő estére a Facebookon meghirdetett felvonuláson. A kormány több mint ötvenezer emberre számít az este hat órára meghirdetett megemlékezésen, amelynek résztvevőit arra kérték: fáklyát ne vigyenek, csak egy szál rózsát.

Espen és felesége, Ragna is örülnek, hogy kiderült: nem iszlamista szélsőséges volt a támadó, így nem kell attól tartani, hogy szigorodnának a bevándorlási szabályok. Ez akár egész Nyugat-Európa hozzáállását is megváltoztathatta volna a külföldiekhez. Espen azonban úgy véli, hogy Anders Behring Breivik vérengzésének másfajta hatása lesz: a fiatalok politikailag aktívak lesznek, rájönnek ugyanis, hogy többé nem vehetik készpénznek az 1950-es évek óta megszokott liberális demokráciát.

A robbanás helyszínétől néhány száz méterre álló oslói katedrálishoz özönlenek a virágokkal és gyertyákkal érkező megemlékezők. Sokan sírnak, egymást vigasztalják. A virágok és gyertyák között sok a norvég zászló és az egész nemzetnek szánt bíztató üzenet is. Mindenki, akit megkérdezek, magányos őrültnek tartja Breiviket, nem politikai merénylőnek.

– Remélem, hogy élete végéig börtönben ül. Az ország minden szegletéből voltak gyerekek Utoya szigetén, ez az egész nemzet tragédiája – közli Toor Ruud. A nyugdíjas nyomdász szombat óta minden nap eljön a katedrálishoz. Péntek délután nagyon megijedt: húga a kormányzati negyedben dolgozik. Tizenöt perccel a robbantás után sikerült felhívnia, akkor derült ki, hogy éppen nem ment be dolgozni.

A belvárosban hömpölyög a tömeg, ám egyértelmű, hogy nem a megszokott napi rutin állt helyre: mindenki virággal a kezében siet, és teszi le egy-egy sarokba, kőre, többfelé kis virágszigeteket kialakítva. A Munkáspárt székháza előtti szökőkútban is gyűlnek a rózsák. Ezután a legtöbben csendes katasztrófaturistaként, fényképezőgéppel a kezükben járják a környéket – a bomba nagyságát, hatását próbálják „felmérni”. Már csak a legsúlyosabban sérült területet zárják el kordonnal, a többi ház kitört ablakait bedeszkázták. A detonáció központjától két-három utcával távolabb álló irodák, üzletek ablakai is kitörtek, de sokat ezek közül már megnyitottak.

A templom körül olyan színes a tömeg, mint maga a főváros: hosszú kendőbe burkolózott afrikai lányok, ázsiai férfiak, szikh turbánt viselő fiatal fiúk és fekete-afrikaiak érkeznek. A katedrális mellett egy kőpadkán ül a fekete kosztümbe öltözött Louiza is. Már az esti felvonulásra készül, ám korábban kijött, hogy a templomban emlékezzen meg az Utoyán életét vesztett ismerőséről. A 21 éves lány francia–algériai szülők gyermeke, de Norvégiában nőtt fel.

– Büszke norvég vagyok. Ez a város eddig is nagyszerű volt, de most még inkább az lesz, mint egy nagy család, összébb hozza az embereket – véli. Szerinte a norvégok nem dühösek, mert nem is tudnak azok lenni. Csak segíteni akarnak egymáson. Munkahelyén, egy divatházban is megtartották az egyperces néma csendet délben: kikapcsoltak minden számítógépet. Amikor letelt az egy perc, sírva megölelték egymást.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.