Villámkonferencia Jemenről
Míg az Afganisztán jövőjével foglalkozó csütörtöki londoni értekezletet hosszan és alaposan készítette elő a brit kormány, a szerdai, mindössze két órára tervezett jemeni eszmecsere ötlete csak az után merült fel, hogy kiderült, az al-Kaida jemeni szárnya készítette fel a nigériai Umar Farouk Abdulmutallabot a karácsony első napján elkövetett amerikai repülőgéprobbantási kísérletre. Gordon Brown nemrégiben kijelentette, hogy a megbeszélésen a nemzetközi közösség meg szeretné állapítani, mire van szüksége a súlyos belső konfliktusok, felkelések által sújtott országnak a terrorizmus leküzdéséhez, hogyan lehetne segíteni a biztonsági erők kiképzésében és koordinálni a fejlesztési segélyeket.
A konferencián az Arab-öböl hét országának delegátusain kívül a G8 külügyminiszterei, az Európai Unió, az IMF és a Világbank is képviseltette magát. A konferencia fő szempontja a biztonság volt. A jemeni kormány már korábban hajlandónak mutatkozott arra, hogy a Nemzetközi Monetáris Alap közreműködésével erőfeszítéseket tegyen a radikalizálódásban szerepet játszó nyomasztó szegénység visszaszorítására, munkahelyek teremtésére, átfogó reformprogram megvalósítására. Az ország külügyminisztere egy januári sajtótájékoztatón kifejtette, hogy felesleges lenne Londonban az emberi jogokról vagy a sajtószabadságról vitatkozni, amikor ezek a kérdések amúgy is szerepelnek a nemzeti kezdeményezés napirendjén. Az Egyesült Államok számára kulcsfontosságú, hogy Jemen késznek mutatkozott csatlakozni ahhoz a nemzetközi kezdeményezéshez, mely külföldi forrásokból és ellenőrzés mellett integrálná a társadalomba a Guantanamóból visszaérkezett foglyokat. A tábor közel kétszáz lakójának már most is közel a fele jemeni, és az arány növekedésével csak tovább fokozódik az al-Kaidába való beszervezés veszélye. Korábban Észak-Írországban, Szaúd-Arábiában és Jordániában is sikerrel neveltek át volt terroristákat.
A tanácskozás szervezői szerint Jemen nem várt újabb pénzbeli felajánlásokat, de sürgette annak az ötmilliárd dollárnak a folyósítását, melyet a 2006-os londoni donorkonferencia részvevői ígértek oda, ám a valóságban csak 415 millió dollárt nyújtottak át. Ennek oka nem az adakozók kapzsisága, hanem az attól való félelem, hogy a korrupt szanaai rendszer eltünteti a segélyeket. Amerika már az eszmecsere előtt bejelentette, hogy megduplázza tavalyi 70 millió dolláros jemeni segélycsomagját, már csak azért is, mert láthatólag az Egyesült Államok a jemeni al-Kaida első számú célpontja. Állítólag a karácsonyi detroiti merénylet elkövetője és a legnagyobb amerikai katonai bázis, a texasi Fort Hood tizenhárom halálos áldozatot szedett ámokfutója is kapcsolatban állt a radikális prédikátorral, Anwar al-Awlakival.
A jemeni és afganisztáni konferencia előtt rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be Londonban, ahol nem egészen egy héttel ezelőtt egy “nagyon valószínű” támadás miatt ismét súlyosnak minősítették a terrorista veszélyt. Az afganisztáni külügyminiszteri konferenciára hetvenhét küldöttséget vártak. A legfőbb protagonisták a vendéglátó Gordon Brownon kívül Hamid Karzai, az ellentmondásos körülmények között újraválasztott afgán elnök, Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. Magyarországot ugyancsak a diplomácia vezetője, Balázs Péter képviseli.