Világháborúhoz vezethet az afganisztáni konfliktus
Az afganisztáni helyzetnek nincs katonai megoldása, csakis a nemzetközi gazdasági segítség jelenthet kiutat, emellett nem szabad minden tálibot terroristának tekinteni, és semmiképpen sem szabad növelni az ott lévő külföldi kontingens létszámát - véli Ruszlan Ausev tábornok, afganisztáni veterán, aki szerint a háború folytatása az egész ázsiai helyzet destabilizálódásához, komoly globális probléma kialakulásához vezethet.
Ausev - Ingusföld volt államfője - a Komszomolszkaja Pravda című moszkvai lapnak adott interjút annak kapcsán, hogy meghívták előadást tartani Washingtonba. A lap az interjú bevezetőjében felidézte többek között, hogy az amerikai fél egyre egyértelműbb felhívásokat intéz Moszkvához, hogy csatlakozzon az afganisztáni kontingenshez.
A tábornok kifejtette: súlyos hiba a tálibokat egyszerűen terroristáknak tekinteni. Vannak köztük, akik az ország gazdasági, politikai életében akarnak szerephez jutni, de mindenekelőtt Afganisztánban igen népszerű vallási eszméről van szó, amelyet fegyverrel nemcsak hogy nem lehet elfojtani, de egyenesen veszélyes próbálkozás is. A kontingens létszámának növelése nagy hiba lenne, mert csak a tálibok és az őket támogató országok számát növelné, és tovább élezné az Egyesült államok és a NATO-országok, illetve a muzulmán világ közötti szembenállást.
Hozzátette: az amerikaiak most ugyanazt a hibát követik el, mint a hetvenes évek végén az oroszok. Az afgánokat megosztják a támogatók és az ellenfelek csoportjára, és rájuk akarják kényszeríteni saját életformájukat. Például demokratikus választásokat rendeztek, de ez csak fokozta az ellenállást, mivel addig az afgánok másként választottak vezetőt.
"Aki valóban békét akar Afganisztánban, annak gazdasági segítséget kell biztosítania, és hagynia kell, hogy az afgánok olyan vezetést válasszanak, amilyet maguk szükségesnek tartanak, akkor is, ha ebben a vezetésben kétségtelenül lesznek tálibok is" - mondta Ausev.
Igen határozottan szót emelt az ellen, hogy Oroszország katonákkal részt vállaljon az afganisztáni kontingensben, az anyagi hozzájárulásra vonatkozó amerikai felhívások kapcsán pedig emlékeztetett, hogy Moszkva hatalmas adósságot engedett el Afganisztánnak. Moszkva kész szakértőkkel, élelmiszerrel és építőanyagokkal segíteni, és aligha tagad meg az afgánoktól esetleges újabb pénzügyi segélyeket.
Végül emlékeztetett arra, hogy a tálibok hatalma idején úgyszólván nem volt kábítószer-termelés Afganisztánban, most azonban a bevételek 90 százaléka éppen ebből származik, mivel gyakorlatilag nincs gazdaság az országban. Úgy vélte, a kábítószer-termelésnek a nemzetközi kontingens nem tud véget vetni. Csakis úgy lehet visszaszorítani, ha a nemzetközi gazdasági segítség révén fejlődésnek indul az afganisztáni gazdaság, s ha a környező államok megfelelően megerősítik a határőrizetet, útját állva a drog külföldre jutásának.