A Világbank 200 millióval segíti az ebola elleni harcot
A bejelentésre egy nappal azt követően került sor, hogy Washingtonban megkezdődött az USA-Afrika csúcs. A BBC helyszíni tudósítója szerint a 200 millió dolláros segélyből első körben kifizetik az egészségügyi dolgozókat, ápolják a betegeket, valamint tájékoztató előadásokat tartanak a vírusról a helyi közösségekben, ahol gyakoriak a tévképzetek az ebolát illetően, és csak keveset tudnak a megelőzésről és a kezelésről.
Hosszú távon a pénzt arra használják, hogy enyhítsék a járvány okozta gazdasági visszaesést. Az összeget még jóvá kell hagynia az igazgatótanácsnak, ám a Világbank szerint ez akár jövő hét legelején is megtörténhet.
Készültségben az USA
Az amerikai kormány több megelőző intézkedést léptetett életbe a légi- és tengeri kikötőkben annak megakadályozására, hogy az ebola-járvány elérje az Egyesült Államok területét – közölte hétfőn Washingtonban Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője. Az Egyesült Államokba tartó utasokat a repülőgépekre való felszállás előtt, majd a leszállás után is megszűrik.
Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szakértői kiképzést tartottak a vám- és határőrség (CBP) embereinek a tünetek felismeréséről. A fertőzötteket egészségügyi szakember juttatja el a kikötőkben és repülőtereken kialakított elkülönítő helyiségekbe.
Az Egyesült Államokban több közszereplő – közöttük a politikailag is aktív Donald Trump ingatlanmágnás – sürgette, hogy állítsák le a légi járatokat az összes ebola sújtotta országból. Earnest közölte, hogy a kormánynak nincsenek erre vonatkozó tervei, ugyanakkor fokozott egészségügyi vizsgálatnak vetettek alá több, Nyugat-Afrikából érkezett utast, köztük a Washingtonban zajló afrikai-amerikai csúcstalálkozó néhány részvevőjét.
A mostani, gyorsan terjedő, eddig csaknem 900 halálesettel járó járvány Guinea, Libéria és Sierra Leone területén szedte a legtöbb áldozatát.
Kedden megkezdték a második, ebolával fertőzött amerikai segélymunkás, az 59 éves Nancy Writebol misszionárius Atlantába szállítását a járvány sújtotta Libériából. Kollégáját, a 33 éves Kent Brantly orvost már szombat óta a georgiai főváros Emory Egyetemi Kórházában kezelik.
Brantly és Writebol előtt feltehetően még sosem kezeltek ebolás beteget az Egyesült Államokban. A híradások szerint mindkettőjük állapota javult, miután egy eddig csak majmokon tesztelt, ZMapp elnevezésű gyógyszerrel kezdték el kezelni őket. A gyógyszert a Mapp Biopharmaceutical nevű biotechnológiai cég fejlesztette ki.
A San Diegói székhelyű, 2003-ban alapított cég együttműködik az amerikai országos egészségügyi intézettel (NIH) és a Védelmi Fenyegetés-csökkentési Ügynökség (DTRA) elnevezésű, a tömegpusztító fegyverekkel szembeni védekezést koordináló Pentagon-szervvel.
Közben egy New York-i kórházban megkezdték egy elkülönített, nemrégiben Nyugat-Afrikában járt férfi vizsgálatát, akinél a betegségre jellemző magas lázat, illetve gyomor- és bélrendszeri tüneteket észleltek. A CNN szerint a páciens leleteiből valószínűleg csak kedden fog kiderülni, hogy valóban ebola-vírus fertőzte-e meg.
Az Ebolát csaknem 40 évvel ezelőtt észlelték először Afrikában. A veszélyes betegség emberi testnedvekkel történő érintkezés útján terjed. Mostanáig sem bizonyítottan hatásos oltóanyagot, sem gyógyszert nem sikerült kifejleszteni ellene.