Videóval rettentik el a menedékkérőket
Az ausztrál bevándorlási hivatal szerint a videó azt fogja bemutatni, ahogy a menedékkérőket a Karácsony-szigeten lévő központba szállítják, majd kiutasítják és repülőre teszik. Ausztrália nemrég állapodott meg Malajziával, amely nyolcszáz – az ausztrál partoknál elfogott – menekült befogadását vállalta. Az ausztrál hatóságok jelenleg hatezer menedékkérőt tartanak fogva zárt menekülttáborokban, a többségük Iránból, Irakból, Afganisztánból, Srí Lankáról és Vietnamból érkezett. Az ausztrál bevándorlási hivatal egyik tisztviselője szerint a többek között angolul, tamilul, szingalézül, arabul, indonézül, illetve pastu és fárszi nyelven is közzétett videók célja bemutatni, mennyire hiábavaló valakinek élete kockáztatása árán, pénzéhes embercsempészek kegyére bízva útra kelni Ausztrália felé a tengeren, csak hogy postafordultával felültessék egy Malajziába tartó repülőre – a hivatalos gyakorlat szerint az ausztrál kormány így szabadul meg a nem kívánt bevándorlóktól. (Ízelítőül az elrettentés előtt Hátrahagyva címmel a YouTube-ra már fel is került egy félperces videó arról, milyen veszélyeket rejt magában az út és az embercsempészeknek való kiszolgáltatottság.)
A kétoldalú szerződés értelmében egyébként Malajzia azt vállalta, hogy négyezer olyan embert küld Ausztráliába, akinek menedékkérelmét jóváhagyták az ausztrál hatóságok. (Canberra évente 13 ezer menekültvízumot állít ki, főleg iraki, burmai és bhutáni állampolgároknak.)
Emberi jogi szervezetek élesen bírálták az ausztrál kormányt a deportálások miatt. Félő ugyanis, hogy a Malajziában földet érő menekülteket hatósági erőszak várja: Kuala Lumpur nem írta alá az ENSZ menekültügyi konvencióját, és rendkívüli szigorral bánik el az illegális bevándorlókkal.
A bevándorlás és a határok védelme általában parázs viták kísérte kérdés Ausztráliában – a menekültekre utaló szlengszó a boatpeople (csónakemberek) –, annak ellenére, hogy a kontinensnyi ország a világ menedékkérőinek mindössze fél százaléka választja új hazájául.