Vezérükért tüntettek a törökországi kurdok
Hétfői török sajtójelentések szerint a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű betiltott szakadár szervezet vezetője mellett tartott vasárnapi demonstrációkban legalább huszonöten megsérültek, több tucat embert letartóztatottak. A főként kurdok lakta Diyarbakir tartomány azonos nevű fővárosában könnygázzal és vízágyúkkal oszlattak fel egy engedély nélkül tartott tüntetést, amelyen közel ötezren vettek részt.
Öcalant 1999. február 15-én fogták el a török titkosszolgálat emberei Kenyában. Még ugyanabban az évben Törökországban bíróság elé állították, de halálos ítéletét 2002-ben nemzetközi nyomásra életfogytig tartó börtönbüntetésre változtatták.
Szombaton több ezer kurd tüntetett Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bírósága székhelyén, követelve Öcalan szabadon bocsátását. A Németországból, Svájcból és Belgiumból családosan érkezett tüntetők létszámát a rendőrség 10 ezerre, ők maguk 20 ezerre becsülték. Öcalan letartóztatása óta a kurd emigráció minden évben tiltakozó nagygyűlést tart Strasbourgban.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága 2005 májusában új eljárást javasolt, mert úgy ítélte meg, hogy az 1999-es per igazságtalan volt. A kurd vezető az egyetlen fogoly a Márvány-tengeren lévő Imrali börtönszigeten. Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága tavaly egy helyszíni látogatás után úgy ítélte meg, hogy Öcalan elszigeteltségének véget kell vetni, hogy megőrizhesse mentális egészségét.
A PKK, amelyet az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorista szervezetnek tekint, 1984-ben indította el harcát a délkelet-törökországi kurdlakta területek autonómiájáért. A fegyveres küzdelem áldozatai száma több mint 37 ezer.