Megbénították Bangkok központját

A tüntetők a thai főváros blokádjával akarják kikényszeríteni Jinglak Sinavatra miniszterelnök lemondását a február 2-án tartandó előrehozott választások előtt.

Hétfőn több ezer ellenzéki tüntető vette blokád alá a főváros, Bangkok központját. A fő útkereszteződésekhez és a kormányzati épületekhez vasárnap kora délutántól kezdtek érkezni a tüntetők autókkal és gyalog is. A cél, hogy kikényszerítsék Jinglak Sinavatra miniszterelnök lemondását még a február 2-ra kiírt előrehozott választások előtt.

A tüntetők Bangkok központjában hét nagy közlekedési csomópontot szálltak meg, és körülzárták a minisztériumok épületét is. Tizennyolcezer kivezényelt rohamrendőrrel néznek farkasszemet, de zavargások egyelőre nem törtek ki. A városkép olyan, mint a tüntetések alatt mindig. Rengeteg a mindenféle forma thai zászló, a tüntetők önfeledten fújják a sípjaikat, és énekelnek jelszavakat a kormány lemondásáról. Az élet ettől függetlenül nagyrészt a szokott mederben folyik tovább. Az üzletek nagy része is nyitva van. Helyszíni jelentések szerint az ünnepi hangulat ellenére a tüntetőkön már látszanak a fásultság első jelei.

Ettől függetlenül a Jinglak és kormánya távozását november óta követelő tiltakozássorozat vezetője, Szuthep Thaugszuban volt miniszterelnök-helyettes azt állítja, hogy a tüntetők kitartanak, és „bezárják” Bangkokot mindaddig, amíg a kormány nem mond le és nem adja át a hatalmat egy nem választott testületnek, egy „népi tanácsnak”. Az ellenzéknek máshogy nem nagyon van esélye a kormányzó Pheu Thai ellen. A Pheu Thai vagy valamelyik elődje a demokratákat húsz éve mindig megverte a demokratikus választásokon. A Demokrata Párt elveszítette a 2007-es megméretést is, egy évvel később azonban az akkori tüntetéssorozat nyomán parlamenti puccsal megszerezte a hatalmat. Thaugszuban miniszterelnök-helyettes volt az akkori kormányban. Mielőtt a mostani tüntetéssorozat élére állt volna, kilépett a pártból, hogy a demokratákat ne érhessék retorziók.

Parlamenti puccsra utaló jelek most is vannak: miközben Thaugszuban, úgy tűnik, megússza felelősségre vonás nélkül, hogy 2010-ben az akkori kormány az ellene tüntető tömegbe lövetett, kilencven embert ölve meg, a legfelsőbb bíróság most a Pheu Thai háromszázegynéhány képviselője ellen vádat emelt arra hivatkozva, hogy meg akarták változtatni az alkotmányt. A taláros testületnek egy törvényjavaslat nem tetszett, amely szerint a törvényhozás felsőházának, a szenátusnak mind a 150 tagját választani kellene. A nem pártpolitikai alapon szervezett felsőházban a 150 szenátorból jelenleg 74-et választanak, 76-ot pedig kineveznek a tisztségbe.

2006-ban hasonló feszültség alakult ki, amikor a hadsereg vértelen puccsal megdöntötte Thakszin Sinavatra, a jelenlegi miniszterelnök bátyjának kormányát. Thakszin 2008 óta száműzetésben él, a Demokrata Párt viszont azt állítja, hogy Jinglak máig az ő befolyása alatt áll, és ezért, hogy a miniszterelnök asszonynak mennie kell.

Jinglak hétfőn egyébként jelezte, hogy kész tárgyalni Thaugszubannal a helyzet rendezéséről, és akár a február 2-án tartandó előrehozott választások elhalasztásáról is. Erre a megméretésre tavaly maga a miniszterelnök asszony tett javaslatot és írta is ki a helyzet rendezése érdekében, a Demokrata Párt azonban jelezte, bojkottálni fog, és ragaszkodik a népi tanács ötletéhez. A megméretés elhalasztását a választási bizottság is támogatja, mert a demokraták hívei szabotálnak is, és nem hagyják regisztrálni a többi ellenzéki párt jelöltjeit.

A tüntetések és a várható bénulás miatt számos légitársaság lemondta az elkövetkező napokban esedékes bangkoki járatait, az Egyesült Államok követsége pedig felszólította a thai fővárosban tartózkodó amerikaiakat, hogy halmozzanak fel egy-két hétre elég élelmiszert és ivóvizet.

Eközben a Pheu Thait és a Jinglak-kormányt támogató vörösingesek Bangkoktól északra rendeznek ellentüntetéseket. A Pheu Thai jellemzően a vidéki szegényekre, a Demokrata Párt a városi középrétegekre és a royalista felső tízezerre támaszkodik.

Kislány a hétfői kormányellenes tüntetéseken a tiltakozássorozat vezetőjének, Szuthep Thaugszabannak szánt adományokkal. A pénz fontos dolog, valamiből ugyanis fent kell tartani a tüntetők sátorvárosai
A girl and anti-government protesters hold money to donate to protest leader Suthep Thaugsuban as he leads thousands of protesters in a march in central Bangkok January 13, 2014. Thousands of anti-government protesters set up blockades at several major intersections in Bangkok on Monday as they sought to cripple Thailand's capital, stepping up pressure on Prime Minister Yingluck Shinawatra to resign. REUTERS/Damir Sagolj (THAILAND - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.