Veszít befolyásából az EU
A sajtónak is kiszivárogtatott jelentés arra hívta fel a figyelmet, hogy változott a kétoldalú kapcsolatok „természete", és az EU már nincs az Egyesült Államok „stratégiai figyelmének középpontjábany”. Ashton szerint ahhoz, hogy az EU teljes mértékben gyakorolhassa befolyását, egységre és önbizalomra van szüksége. Brüsszeli megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy idén egy EU-amerikai csúcstalálkozó elmaradt, a két fél csak a lisszaboni NATO-csúcsot követően, novemberben találkozott csúcsszinten. Ráadásul az unió egyebek között éppen idén (a tavaly életbe lépett Lisszaboni Szerződéstől) remélte az intézményes kapcsolatok javulását. Ashton szerint azonban Washington egyre inkább új partnerek irányába fordul „régi és új problémák" megoldását keresve egyaránt.
Foglalkozott a jelentés az EU többi stratégiai partnerével, így Kínával és Oroszországgal is. Utóbbival kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon sok szál köti össze az uniót Moszkvával, ugyanakkor a kapcsolatok fejlesztésében eddig elért eredmények jócskán elmaradnak a várakozásoktól. Pekingre vonatkozóan Ashton aláhúzta: bár az emberi jogok és egyéb ügyek miatt feszültség is van a két fél között, hosszú távon az uniós érdekek védelme nehezen képzelhető el egy szorosabb EU-Kína kapcsolat nélkül.
Az uniós vezetők azonnal reagáltak is a főképviselő jelentésére. Zárónyilatkozatuk szerint üdvözölték az abban foglaltakat, és megkérték Ashtont, hogy - az Európai Bizottsággal együtt - folytassa munkáját a közös uniós érdekek, illetve az azok kiteljesítését nehezítő hiányosságok feltérképezésének terén. Jövőre a tanács tájékozódik e munka fejleményeiről, és szükség esetén iránymutatásokat is elfogad - derül ki a nyilatkozatból.