Veszélyben a szíriai békekonferencia
Sokakat meglepett, amikor Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap bejelentette, meghívta Iránt, hogy vegyen részt a béketárgyalások első napján, szerdán Montreux-ban. Hozzátette, Irán megfogadta, hogy „pozitív és konstruktív szerepet” játszik majd a tárgyalásokban, amennyiben felkérik a részvételre.
Erre válaszul a szíriai ellenzék – amely az utolsó pillanatban, nem egészen 48 órával ezelőtt egyezett bele, hogy részt vesz a Genf-2 néven ismert tanácskozáson –, azzal fenyegetőzött, hogy kiszáll.
„A Szíriai Koalíció ezennel bejelenti, hogy nem vesz részt Genf-2-n, hacsak Ban Ki Mun nem vonja vissza Irán meghívását” – olvasható egy Twitter-üzenetben, amelyet a legnagyobb ellenzéki csoport szóvivője, Louay Safi posztolt órákkal ezelőtt.
A the Guardian brit napilap szerint a Koalíció egy másik rangidős tagja, Anal al-Abdah úgy nyilatkozott az Al-Jazeera televízió csatornának, hogy „meglepte” a meghívás, ami „egyáltalán nem logikus, és nem mehetünk bele”.
Az Egyesült Államok képviselője azt mondta, a meghívást mindaddig vissza kéne vonni, amíg Teherán hivatalosan nem támogatja a Genfi Kommünikét, egy 2012-es megállapodást, amely egy szíriai átmeneti kormány felállításáról szól, valamint lefekteti az erőszakmentes, demokratikus politikai átmenet alapköveit.
Ban Ki Mun azt mondta, Irán remélhetőleg hamarosan sajtóközleményben reagál a meghívásra. Az ENSZ-székházban tartott sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy a kormány és az ellenzék közötti „igazi” tárgyalás legkorábban pénteken, Genfben kezdődhet.
A főtitkár vasárnap kilenc további államot hívott meg a Genf-2-re: a Vatikánt, Ausztráliát, Bahreint, Belgiumot, Görögországot, Luxemburgot, Mexikót, Hollandiát és Dél-Koreát.