Vérrel tiltakoznak a vörös ingesek Bangkokban
A főleg vidékről érkezett vörös inges tüntetők hétfőn este határoztak a tiltakozásnak erről a sajátos formájáról, s még az éjszaka elkezdődött a véradás. Több ezren álltak sorba, s nővérek vették le a vért az önkéntes véradóktól. A hírügynökségi értesülések szerint a százezer főre becsült tüntetőknek majd a fele rész vett a véradáson. A demonstráció vezetői kedden, helyi idő szerint délután hat óráig adtak újabb ultimátumot Abhiszit miniszterelnöknek a lemondásra, s a parlament feloszlatásának bejelentésére. Abhiszit hétfőn mér visszautasította a követelést, s azóta sem volt hajlandó erre. Mint nyilatkozta, "meghallgatta a vörös ingeseket, ám azoknak is meg kell hallgatniuk a társadalom másik részét, amely nem kívánja a kormány lemondását".
A véradás során az összegyűjtött vért műanyag vizesflakonokba öntötték, majd az ultimátum lejártát követően a kormányzósági palota vaskerítéses kapujához vonultak. A parkos épületet védő rohamrendőrök nem akadályozták meg, hogy a palackokból a vért a bejáratra öntsék. Abhaszit a vörös ingesek demonstrációjának megkezdése, tehát péntek óta nem tette be lábát a tüntetők által körülvett kormányhivatal épületébe.
A vér szétlocsolása után néhány perccel a kormány megbízásából védőöltözetet viselő orvosi takarítócsoport tisztította meg és fertőtlenítette a helyszínt. A vöröskereszt "pazarlónak" és "veszélyesnek" bélyegezte a tüntetők akcióját, rámutatva, hogy az akcióban a kifröccsenő vértől hepatitisszel és AIDS-szel fertőződhettek volna meg egészséges emberek. A tüntetés szervezői szerint ennek a veszélye nem állt fenn, mert a vérgyűjtő akcióhoz 600 ezer steril fecskendőt használtak. A vörös ingesek ezt követően motorkerékpárosaik és teherautóik vezetésével a kormányzó Demokrata Párt székházához vonultak, s ott is kiöntöttek több palack vért, ám itt a rendőrség feloszlatta a tömeget.
A tüntetők szerint - akik zömmel Thaiföld északkeleti agrárrégióiból érkeztek - Abhiszit törvénytelenül került hatalomra a hadseregnek és a bangkoki vállakozói elitnek a támogatásával, amely megrettent Thakszin népszerűségétől. A katonai puccs után egy évvel tartott választásokon ugyanis a száműzetésbe menekült Thakszin betiltott pártja helyett alakult utódmozgalom győzött. Ám miután az ellentábor, a sárga ingesek több hónapig tartó tüntetéseikkel megbénították a kormány tevékenységét, majd egy hétre elfoglalták Bangkok két repülőterét, a válsághelyzet feloldására parlamenti pártalkuk eredményeként alakult meg Abhiszit kormánya.
Panitan Watanayagorn, a kormány szóvivője kedden is megismételte, hogy a hatóság mindaddig nem lép fel erőszakosan, amíg békés marad a tüntetés. Wichai Sangprapai rendőrtábornok szerint keddre 90 ezerre csökkent a vörös inges tüntetők száma, akik vasárnap még 100 ezernél többen voltak. A rendőrség szerint a demonstrálók döntő többsége békés szándékú, ám fennáll a veszélye, hogy az alkalmat kihasználja egy néhány száz főre becsült szélsőséges csoport.
Hétfőn hat M79-es gránátokat lőttek ki ismeretlenek az Abhiszit-kormánynak is ideiglenes szálláshelyéül szolgáló gyalogsági főkapitánysághoz közel álló laktanyára. Egy gyanúsított személyt őrizetbe vettek, ám még hétfőn éjjel szabadon bocsátották. Keddre virradóan ismét aknavetővel lőtték egy vállalkozó házát Bangkok Chatuchak kerületében, a feltételezések szerint a valódi célpont az onnan 200 méterre lévő ház lehetett, ahol a legfelső bíróság elnöke lakik. Thakszin Shinawatrát a bíróság még 2008-ban, távollétében, két évre ítélte a hatalommal való visszaélés vádjával, majd a közelmúltban hivatalosan is elkobozták a katonai puccskor befagyasztott bankszámláinak két-harmadát.