Vereség után hűségeskü
A konzervatív David Cameron és a lib-dem Nick Clegg Londontól keletre, Essex grófságban, a basildoni CNH traktorgyárban tette le a hűségesküt. A környezet remekül tükrözte a helyzet sivárságát, 2010 májusában még a Downing Street 10. rózsakertje volt a helyszín.
A két vezető elkötelezte magát a költségvetési deficit leépítése mellett, egyben meg szeretnék kímélni a brit gazdaságot az eurózóna problémáitól. Cameron szerint az igazság az, hogy a gazdasági válság okozta károk súlyosabbak, mint azt bárki gondolta volna, és ezért a kiadások lefaragásának stratégiáját nem szabad feladni.
Clegg „óriási szívrohamhoz” hasonlította a pénzügyi összeomlást. A kisebb koalíciós partner tagadta, hogy a kormány „ideológiai alapon, megszállottan igyekezne csökkenteni az állam szerepét”. Mint mondta, ha „nem teszik meg most a kemény lépéseket, a fájdalmak elhúzódnak, és a következő nemzedéket szenvedésre kárhoztatnák. Évtizedekig küszködne magas kamatokkal, alacsony színvonalú közszolgáltatásokkal és munkanélküliséggel”.
Az önkormányzati választási kudarc miatt mindkét pártvezetőn nagy a nyomás. David Cameront a hátsó széksorokban helyet foglaló konzervatív rebellisek egyik hangadója, Nadine Dorries megfenyegette, hogy ha nem változtat a választókat elidegenítő arrogáns, pökhendi stílusán, a „mezei” képviselők rövidesen lázadást szerveznek ellene. A liberális demokratáktól ráadásul kiszivárgott, hogy még a 2015-re kitűzött parlamenti választás előtt kilépnének a "kényszerházasságból", egyébként a szavazók tüntetik el őket a föld színéről.
Kedden minden út Essexbe vezetett. Ed Miliband Harlowban találkozott a szavazópolgárokkal. Az ellenzék vezére érzékeltette, hogy a Munkáspárt hiteles alternatívát kínál a koalícióval szemben. A másfél éve megválasztott Labour-vezető úgy ítélte meg, hogy a toryk és a lib-demek túl messzire menő és túl gyors csökkentéseket hajtanak végre a közszférában. A recesszióba való visszazuhanást Miliband szerint George Osborne pénzügyminiszter megszorító intézkedései okozták. Mint az tőle várható volt, Miliband méltatta a szocialista jelölt, François Hollande győzelmét a francia elnökválasztáson, abban bízva, hogy programja segít kimenteni Európát a gazdasági szükségállapotból.
A brit lakosság szerdán II. Erzsébet ünnepélyes parlamenti törvényalkotó programbeszédéből kap majd képet a konkrét tervekről.