Véres harcok Kairóban
Tizenegy – más jelentések szerint tizenkét – ember meghalt, amikor szerda hajnalban fegyveresek támadtak az országot irányító Legfelső Katonai Tanács – a hadsereg vezérkara – ellen tüntetőkre Egyiptom fővárosában. A támadók kövekkel, botokkal, kézigránátokkal és lőfegyverekkel jöttek, válogatás nélkül tüzelve a tüntetőkre. A szórványos összetűzések hat órán át zajlottak, mire a biztonsági erők vették a fáradságot a beavatkozásra.
A vérengzés miatt tiltakozásul két elnökjelölt is felfüggesztette kampányát, a hatóságokat pedig a vezető parlamenti párt, a Muzulmán Testvériség politikai szárnyaként működő Szabadság és Igazság Párt (FJP) elnöke, Mohammed Murszi is elítélte. Az FJP és egy szalafista tömörülés, a Núr úgy döntött, hogy bojkottál egy találkozót a vezérkarral – a két párt együtt a parlamenti mandátumok 70 százalékával bír. A karhatalomra különösen rossz fényt vet, hogy az összetűzések színhelye az Abbaszíja negyed, a védelmi minisztérium környéke volt. Egyes hírek szerint a támadók csoportja a negyed lakóiból verődött össze, olyanokból, akiket dühített a szalafista tüntetők szombat óta tartó ülődemonstrációja, és csak az élő útakadályt akarták felszámolni. Egyiptomban egyébként nem megy ritkaságszámba, hogy egy-egy tiltakozni összegyűlt tömeget civil ruhás rendőrök kezdenek el oszlatni.
A megmozdulás résztvevői egy elnökválasztásból kizárt jelölt, Hazem Abu Iszmail hívei voltak, Őt Omár Szulejmán volt kémfőnökkel és az FJP jelöltjével együtt nemrég kizárták a megméretésből, arra hivatkozva, hogy édesanyja amerikai állampolgár. Iszmáil később azzal vádolta meg a hatóságokat, hogy összeesküvést szőnek ellene.
Az nem valószínű, hogy a mostani vérengzés – amelyet Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Nobel-békedíjas egyiptomi exigazgatója is bírált – bármitől is eltántorítaná a tüntetőket. Megfigyelők szerint inkább arra lehet tenni, hogy a szalafistákhoz ezután egyre többen csatlakoznak, ami további utcai harcok képét vetíti előre.