Véres összetűzések egy nappal a thaiföldi választások előtt

Bangkokban Jinglak Sinavatra miniszterelnök asszony pártja, a Pheu Thai hívei bocsátkoztak harcba között a hónapok óta az utcákon lévő ellenzéki tüntetők egy csoportjával. Eldördültek lövések is, kilenc sérült van.

Összetűzések törtek ki a Jinglak Sinavatra miniszterelnök asszony lemondását hónapok óta követelő ellenzéki tüntetők és a kormánypárt hívei között a thai fővárosban, Bangkokban szombaton. Thaiföldön vasárnap előrehozott parlamenti választásokat tartanak, amelyek Jinglak decemberben írt ki a politikai válság megoldására, de a megméretést a tüntetők és a mögöttük álló ellenzéki Demokrata Párt bojkottálja, a választóhelyiségeket pedig egymás után vonják blokád alá.

A szombati incidens akkor kezdődött, hogy a Jinglak-pártiak fel akarták szabadítani az egyik választóhelyiséget, amelyet Lakszi negyedben vesztegzár alá vontak a tüntetők. A harcot először puszta kézzel, majd kövekkel és botokkal vívták, végül pedig előkerültek a lőfegyverek – revolverek és gépkarabélyok – is. AZ AP jelentése szerint az összetűzésekben kilencen sérültek meg, köztük egy amerikai fotóriporterrel, James Nachtweyvel, akit a lábán talált el egy lövés.

A thai hatóságok rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készülnek a holnapi megméretésre. Csak Bangkokban tízezer rendőr vigyáz majd a nyugalomra a katonák mellett. A választási bizottság – amely a választások elhalasztására kérte Jinglakot – minden választóhelyiséget azonnal bezárat, ahonnan visszaélésekről vagy a szavazáselleni szabotázsakciókról érkeznek hírek. A tüntetők blokádja miatt több ellenzéki párt jelöltjei regisztrálni sem tudtak a megméretésre.

Mint az elmúlt évek politikai káoszában mindig, a konfliktus most is Bangkok felső- és középosztálybeli elitjét – a Demokrata Párt hagyományos bázisát állítja szembe a vidéki szegényekkel, akikre a kormányzó Pheu Thai támaszkodhat. Az ellenzéki demonstrációsorozat novemberben kezdődött, nem sokkal azután, hogy a kormány beterjesztett egy amnesztiatörvényt, amelynek értelmében Jinglak báátyja, a 2006-ban a hadsereg által puccsal megbuktatott és száműzött exkormányfő, Thakszin Sinavatra is hazatérhetett. A jogszabály a képviselőház elfogadta, a szenátuson azonban nem ment át. Az ellenzék hívei – élükön Szuthep Thaugszaubannal, a 2011-ig hatalmon lévő demokrata párti kormány miniszterelnök-helyettesével – azt állítják, hogy Jinglak túlságosan is a bátyja befolyása alatt áll, ezért a Sinavatra-családnak távoznia kell Thaiföld politikai életéből. Thaugszauban egy átmeneti időszakra az úgynevezett nép tanácsa, egy nem választott testület kezébe adná a hatalmat. Hogy miért, az egyértelmű: a Demokrata Párt húsz éve nem nyert választásokat a Pheu Thaijal vagy valamelyik elődjével szemben.

A tüntetők nemrég gyakorlatilag megbénították Bangkok központját, hét közlekedési csomópontot és kormánnyzati épületeket foglaltak el. Az itt emelt sátorvárosokban már többször is dördültek lövések. Ezeknek és a hasonló incidenseknek eddig tíz halottjuk és mintegy hatszáz sebesültjük volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.