Véres harcok Damaszkusznál
Szíriában a főváros, Damaszkusz közvetlen közelében folynak harcok a kormányerők és a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egységei között – közölte vasárnap a dezertőr katonákból alakult szervezet szóvivője. Hírügynökségi jelentések szerint Damaszkusz elővárosaiba Basár Asszad elnök rezsimjének több mint kétezer katonája és 50 tankja vonult be, hogy visszafoglalják azt a három negyedet – Szakbát, Hamuriját és Kfar Batnát –, amelyet az FSA a héten vont az ellenőrzése alá. A főváros központjától mindössze öt kilométerre zajló harcoknak becslések szerint eddig mintegy száz halottjuk van, a kormányerők nehézfegyvereket is bevetnek.
Szóvivője szerint a kormányerők ellen fegyverrel is harcoló FSA-nak már negyvenezer katonája van. A szintén harcok szaggatta Homsz tartományban szombaton ötven katona és tiszt fordított hátat a rendszernek, többségük csatlakozott a felkeléshez.
Szakbából egy ellenzéki aktivista a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy a három elővárosi negyed háborús zónához hasonlít: az áramszolgáltatás megszűnt, szerte az utcákon holttestek hevernek, sok mecsetet pedig kórháznak rendeztek be. A benzinkutak üresek, a hadsereg pedig mindenkinek az útját állja, aki üzemanyagért megy, hogy fűthessen. „Ez városi háború” – mondta az aktivista a tíz hónapja tartó felkelés legkeményebb összetűzéseiről. A SANA állami hírügynökség szerint vasárnap „terroristák" aknát robbantottak egy katonákat szállító autóbusz alatt, hatot megölve az utasok közül. A damaszkuszihoz hasonló helyzetről érkeztek jelentések a fővárostól 30 kilométerre fekvő Rankuszból is.
Szombaton az Arab Liga azonnali hatállyal felfüggesztette a decemberben Szíriába küldött arab megfigyelőcsoport működését, miután a rezsim a megfigyelők jelenléte ellenére folytatta az erőszakos akciókat az ellenzékkel szemben. Bár a misszió Szíriában maradt, felfüggesztésével az Arab Liga valószínűleg azt akarja elérni, hogy az ENSZ nyomást gyakorolhasson Asszad rezsimjére. Arab és európai országok kedden fognak az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé állni egy rendezési javaslattal, amely hatalommegosztásra szólítja fel Damaszkuszt. Eszerint Asszadnak vissza kellene vonulnia, hogy valamelyik helyettese egységkormányt alakíthasson az ellenzékkel. A nagy kérdés az, sikerül-e a BT-ben rávenni Oroszországot a rendezési terv támogatására. Az Asszad-rezsim fő külföldi támogatójának számító Moszkvának azért nem tetszik a rendezési terv, mert az nem zárja ki a külföldi katonai beavatkozás lehetőségét Szíriában. Az Arab Liga misszióját a szír ellenzék és a nemzetközi politikai élet több szereplője is megvádolta azzal, hogy csak asszisztál a rezsim vérengzéseihez, és nem tudja elérni, hogy vége legyen az erőszaknak.
A közel-keleti országban ezzel párhuzamosan megszakítás nélkül zajlik a civilek önfeledt mészárlása is. Vasárnap állítólag 29 polgári személy vesztette életét a megtorló akciókban. Hama város utcáin tizenhét olyan férfi holttestét találták meg, akiket korábban őrizetbe vettek a biztonsági erők.