Verekedés a török oktatási törvény vitáján
A törvényjavaslat szerint a gyerekeknek nyolc év helyett tizenkét évig kell iskolába járniuk. Az ellenzéket azonban nem ez háborította fel, hanem az, hogy a gyerekeket már tízéves korukban iszlám iskolába vihetik a szülők.
A kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) szerint a javaslat lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek tovább maradjanak az iskolában, a világi törökök szerint viszont csak növeli a vallásosság és a vallásos iskolák befolyását.
A törvényjavaslat olyan heves vitát váltott ki, hogy az AKP és a Republikánus Néppárt képviselői összeverekedtek a parlamentben, és az utcán is többen tüntettek. Csütörtökön Ankarában például vízágyút és könnygázt is kellett használnia a rendőrségnek.
Az 550 képviselőből 295 a törvény mellett szavazott, 91 pedig tartózkodott. A törvény egy 1997-es jogszabályt fog felváltani, amelyet még a hadsereg vert át a parlamenten. Eszerint 15 évesnél fiatalabb gyerekek nem járhattak az úgynevezett Imám Hatip iskolákba, amelyek kimondottan imámok képzésére szakosodtak.
Az ellenzéki Republikánus Néppárt szerint Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök revansot akar venni, és egy fiatal, vallásos nemzedéket akar nevelni. Erdogan azonban tagadta, hogy iszlám értékeket kényszerítene a fiatalokra. A miniszterelnök elmondta, hogy elkötelezett a szekularizmus felé, de nem azoknak a törököknek a rovására, akik ki akarják fejezni a vallásosságukat. Szerinte a törvény elfogadása a demokrácia győzelme volt.