Vérdíjat tűztek ki a Mohamed-film készítőjének a fejére

Gulam Ahmed Bilur pakisztáni vasútügyi minisztert nem érdekli a véleménynyilvánítás szabadsága, és segítségül hívta a tálibokat és az al-Kaidát is. Bejelentése iszlámábádi kormánykörökben sem aratott osztatlan tetszést, de megbüntetni nem fogják.

Százezer dollárt (mintegy 22 millió forintot) adna Gulam Ahmed Bilur annak az embernek, aki megöli az szerte az islám világban halálos zavargásokhoz vezető Mohamed-gyalázó film, a Muzulmánok ártatlansága készítőjét. Bejelentése szerint a pakisztáni vasútügyi miniszter hajlandó megjutalmazni bárkit, aki végez a rendezővel, de bárki más is megkapja a százezer dolláros vérdíjat, aki a jövőben megöli a hasonlóan istenkáromló filmek készítőit.

Pakisztánban az elmúlt két nap alatt húsz ember vesztette éltét a Muzulmánok ártatlansága miatt tiltakozásul tartott, erőszakba torkolló demonstrációkon, amelyeken felfegyverzett rohamrendőröket vezényeltek ki a tiltakozók ellen. Az indulatok főleg Karacsiban és Pesavárban csaptak magasra: a legtöbb összetűzést ebből a két városból jelentették.

Kirohanásában Bilur egyébként nem állt meg a vérdíjróls zóló ajánlatnál. Ahogy a miniszter jelezte, „az érintett országoknak” – értsd: a Nyugatnak – törvényeket kellene hoznia a Mohamed prófétát gyalázó alkotások ellen. „Igen, persze, ott a véleménnynyilvánítás szabadsága, de ha nem hoztok törvényeket, a jövő számotokra rendkívül veszélyes lesz” – fogalmazott a koalíciós Awami Nemzeti Párt politikusa. Bilur nem mellesleg tálibokat és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózatot is felszólította arra, hogy csatlakozzon Muzulmánok ártatlansága rendezője elleni hajtóvadászathoz, amelyet „nemes ügynek” nevezett.

A minisztert vasárnap még a saját kormánya is elítélte a kijelentéseiért. Safkat Dzsalil pakisztáni miniszterelnöki szóvivő hangsúlyozta, Bilur esetében személyes kiállásról és nem pártpolitikai megnyilvánulásról van szó, de a politikust ennek ellenére sem fogják megbüntetni. Az ANP-nek 25 tagja van a pakisztáni törvényhozás két házában; a Pakisztáni Néppárt és Radzsa Pervez Ashraf miniszterelnök vezette koalícióban Bilur az egyedüli, aki miniszterként képviseli a baloldali, iszlám szocializmust hirdető tömörülést.

Ami a Muzulmánok ártatlansága rendezőjét, Nakoula Basseley Nakoulát illeti, ő több mint egy hete rendőri védelem alatt él Los Angelesben. Az egyiptomi származású 55 éves kopt keresztény férfi állítólag nagyon meg van ijedve a filmje hatásától: ez talán az egyik oka volt annak, hogy a zavargások kitörése után még megpróbálta hülyére venni a világot, és „izraeli-amerikai ingatlanbefektetőként”, Sam Bacile álnéven adott interjút több sajtóorgánumnak is.

A Muzulmánok ártatlansága 2001. szeptember 11. tizenegyedik évfordulóján kezdte el lángba borítani az iszlám világot. A tüntetések Kairóban kezdődtek a film miatt, de futőtűzként terjedteek tovább Líbiára, Tunéziára, Szudánra, Jemenre és legutóbb Pakisztánban is. A líbiai Bengáziban lévő amerikai konzulátusra egy helyi milícia támadt rá; a menekülő nagykövet, Christopher Stevens a szolgálati kocsijában vesztette életét.

Nakoulán kívül kaptak halálos fenyegetést a film szereplői is. Egyikük, Cindy Lee Garcia emiatt megpróbálta elérni, hogy a filmet levegyék a YouTube-ról, de egy Los Angeles-i bíró pénteken elutasította az erről szóló keresetet. A Muzulmánok ártatlanságából már július óta fent van egy 13 perces részlet a videómegosztón.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.