Kevesli a bolgár kormányfő a fejére kitűzött vérdíjat

Négyszázezer euró ? Ez túl kevés pénz értem! - Így kommentálta a bolgár miniszterelnök az ellene irányuló állítólagos merényletterveket. A szervezett bűnözés és a politika továbbra intim kapcsolatban áll Bulgáriában.

Az idén immár másodszor repítették fel a hírt a bolgár médiában: Bojko Boriszov miniszterelnök ellen merényletet terveztek. Kedden a 24csasza című lap közölte, hogy a titkosszolgálatok telefonlehallgatás révén értesültek a tervről. A kormányfő - akinek védelmét nem erősítették meg - miközben a  bukaresti EU-csúcson tartózkodott, arra utalt, hogy meggyilkolásának terve mögött csalódott üzleti körök állhatnak. A Sztandard című lap úgy tudta, hogy egy hírhedett csempész tűzhette ki a vérdíjat Boriszov fejére.

Egyes külföldi megfigyelők, egyebek között a Deutsche Welle  igen jól értresült szemleírója Frank Stier, arról írnak, hogy kudarcot vallott a jobbközép GERB párt beígért fellépése a szervezett bűnözés és a korrupció ellen. Sőt,  Bojko Boriszov kormányzása alatt Bulgária két hellyel esett a Transparency International  listáján, most 178 országból a 73. Az európai országok közül csak Görögországot előzi meg.

A  korrupciós jelenségek elválaszthatatlanok a másik bolgár jellegzetességtől: az egykori sportolók, rendőrök és titkosszolgálati ügynökök által irányított szervezett bűnbandák jelenlététől a gazdaságban és a közéletben. A Boriszov-kormányt az utóbbi időben több kudarc is érte, amikor az elégtelen vádpontok miatt a bíróságok felmentettek maffiatevékenységgel vádolt személyeket. A kormány erre különleges ügyészség és bíróság létrehozásával kívánt válaszolni. A tervezet szerint a szinte statáriális módon ítélkező bíróság elé politikusokat is állíthattak volna. Ám a Velencei Bizottság szakértőinek látogatása után a különleges bíróság hatáskörét nagyban csökkentették.

A jobbközép hatalom olyankor lép elő hasonló akciókkal, amikor a kormányzat és vezetői  népszerűsége csökken. Amikor Boriszov miniszterelnök lett, még a lakosság 45 százaléka támogatta, ma legfeljebb 23 százalékos a népszerűsége. Még rosszabbul alakul Cvetan Cvetanov belügyminiszter (A GERB korábbi formális elnöke) kedveltsége, miután egyebek között kétes ingatlanügyeiről és  szponzorpénzek „szabados kezeléséről” írt a média.

A bolgár belügyi szervek februárban a „Polip művelet” keretében letartóztatták Alekszej Petrov üzletembert, akit Traktor néven emlegetnek. Zsarolással, erőszakos pénzbehajtással, prostituáltak futtatásával és kábítószerkereskedelemmel vádolták.  A bíróság most házi őrizetbe helyezte a férfit, aki egyébként egykori kommandós, és a DANSZ (Állami Nemzetbiztonsági Ügynökség) titkosszolgálat vezető munkatársaként működött. Korábban Boriszov üzlettársa és barátja volt. A barátság legalább tíz éve megszakadt. Legalábbis, amikor Petrovot 2002-ben súlyosan megsebesítették, az akkor Boriszov tábornok irányítása alatt álló rendőrség nem nagyon kereste a merénylőt.

Petrov most bejelentette: cégei finanszírozták a kormánypártot, és azért tartóztatták le, mert ezeket a bizonyítékokat akarták megszerezni. A politikai vonzalomnak azonban feltehetően vége, mert - mondta- jövőre indulni akar az elnökválasztáson. Máris tárgyalt vele a a kis jobboldali Rend és Igazság párt vezetője.

Bojko Boriszov bolgár kormányfő fejére 400 ezer eurós vérdíjat tűzött ki a maffia
Bulgaria's Prime Minister Boyko Borisov arrives at a two-day European Summit in Brussels, March 25, 2010. France and Germany have reached a deal on a financing plan for crisis-hit Greece that will involve EU member states and the International Monetary Fund, the Elysee said on Thursday. REUTERS/Sebastien Pirlet (BELGIUM - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.