Alkotmányos feketeleves Velencéből
Súlyos megállapításokat tesz a Velencei Bizottság, a strasbourgi Európa Tanács szakértői testülete a negyedik alkotmánymódosításról pénteken elfogadott véleményében azzal együtt, hogy a Velencében tartózkodó Martonyi János szerint a szövegben sikerült jelentős mértékben változtatásokat elérni. – De ez nem jelenti azt, hogy Magyarország egyetértene az abban foglaltakkal – nyilatkozta a tárcavezető az MTI-nek.
A szakértői testület szerint a negyedik módosítás fenntartja az Országos Bírói Hivatal elnökének problémás helyzetét, súlyosan aláássa az alkotmányos felülvizsgálat lehetőségét Magyarországon, és veszélyezteti a fékek és ellensúlyok alkotmányos rendszerét. A sarkalatos törvények általános alkalmazásával a jelenlegi többség megpróbálja bebetonozni döntéseit. A testület szerint a negyedik alkotmánymódosítás annak az eredménye, hogy az alkotmányra politikai eszközként tekint a kormányzati többség és annak a jele, hogy az alkotmányozás és a hétköznapi politizálás közti lényeges különbség megszűnt.
A dokumentum kiemeli, hogy az alkotmánybíróság szerepének megváltozása a legaggasztóbb jelenség az alkotmánymódosítások nyomán, de például aggályosnak tartja a kommunista múltért felrótt általános felelősséget, hogy nincs az egyházak elismerésének konkrét feltételrendszere, a politikai hirdetések korlátozása a testület szerint aránytalanul érinti az ellenzéki pártokat, és a magyar nemzet méltósága védelmének megfogalmazása túl tág és így a szólásszabadság korlátozásához vezethet.
A Velencei Bizottság üdvözli ugyanakkor a magyar fél által eddig bejelentett módosításokat, köztük a Brüsszelnek is jelzett lépéseket. Az Európa Tanács egy szóvivője kitért rá: a jelentést figyelembe veszi az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének júniusi végi ülése, amikor is döntenek arról, megfigyelés alá helyezzék-e Magyarországot.