Vegyifegyverek miatt jöhet a nyugati beavatkozás
Csütörtökön is folytatódnak a harcok Damaszkuszban, ahol szerda éjszaka 47 civil vesztette életét a hadsereg ágyútüzében – jelentette a Reuters. Kedden pedig 250 ember halt meg országszerte, főként a főváros és Aleppo körüli harcokban, a brit székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont adatai szerint. A Basar Aszad elnök rezsimje ellen 17 hónapja folyó – mostanra polgárháborúvá szélesedő – lázadás során eddig 18 ezer ember vesztette életét. A támadások intenzívebbé válása egybeesett azzal, hogy az országot szerdán elhagyta az ENSZ megfigyelő csoportja, amelynek mandátumát nem sikerült meghosszabbítani. (A missziót vezető Babacar Gaye csak ma utazik el Szíriából.)
Nyugati gyanú szerint Aszad akár vegyi fegyverek bevetésére is kész a lázadókkal szemben, ami szükségessé tehetné a külső katonai beavatkozást a civilek védelme és a harcok lezárása érdekében. David Cameron brit kormányfő, Francois Hollande francia és Barack Obama amerikai elnök szerdai telefonbeszélgetésen vitatta meg a szíriai ellenzéknek nyújtandó további támogatás lehetőségeit "az erőszak lezárása és a szíriai stabilitás érdekében" – áll Cameron hivatalának közleményében.
Obama a héten korábban már kijelentette, hogy a vegyifegyverek bevetése egy olyan határ átlépése volna, amely miatt átértékelné álláspontját a külső bavatkozással kapcsolatban. Ehhez az amerikai elnök szerint elég volna már az is, ha a vegyifegyvereket elmozdítanák a szíriai raktárakból. Igaz, a katonai intervenció lehetőségének eddig is gátat vetett az, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában Moszkva és Peking is megvétózta azokat a határozatokat, amelyek Szíriával szemben szankciókat és külső beavatkozást helyeztek volna kilátásba.
Kína szerint az Egyesült Államok csak ürügyet keres a beavatkozásra, ezt a célt szolgálja a vegyifegyverek kérdése is. Mindez csupán a konfliktus elmélyítéséhez vezet – idézi a BBC a kínai Xinhua állami hírügynökséget.
A beavatkozás helyett a tárgyalásos megoldást sürgető Moszkva sem tartja megalapozottnak a félelmet a vegyifegyverek bevetésével kapcsolatban. A Kommerszant orosz napilap értesülései szerint a szíriai vezetéssel kapcsolatban álló orosz külügyminisztérium biztosítékot kapott arra, hogy Aszad nem fogja bevetni vegyifegyver-készleteit. (Az orosz lapnak nyilatkozó névtelen külügyi forrás ugyanakkor reálisnak nevezte a veszélyt, hogy a készletek terrorista csoportokhoz kerülhetnek. Nem zárta ki azt sem, hogy a vegyifegyverre való hivatkozás nyugati részről végül valóban katonai beavatkozáshoz vezet.)
Megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen vegyifegyverek állhatnak Aszad rendelkezésére. Az Orosz Tudományos Akadémiához tartozó Világgazdasági és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének főmunkatársa szerint Damaszkusznak valószínűleg mustárgázt tartalmazó fegyverei lehetnek. – Ezeket hordókban őrzik, annak semmi esélye, hogy ezt a nehéztüzérség bevetné. Más kérdés, hogy ezeket el is lophatják terrorista csoportok – nyilatkozta a Gazeta.ru-nak Natalja Kalinyina, aki szerint a terroristáknak elég, ha a mustárgázt tartalmazó hordót egyszerűen repülőről ledobják. Ez fizikailag kis területet érintene ugyan, de politikai hatása messzemenő volna.
Kalinyina szerint kizárt, hogy Damaszkusznak idegmérget tartalmazó fegyverei volnának. Azt pedig Moszkva hivatalosan is cáfolja, hogy bármilyen vegyi fegyver Oroszországból kerülhetett volna Szíriába. Moszkvának érvényes fegyverszállítási szerződései vannak ugyan Damaszkusszal, ezek azonban légvédelmi rendszerekre, repülőkre terjednek ki, vegyi fegyverekre nem.