Végső harc Aleppóért?
Szombatra virradóra a szír fővárosnak főleg az egyik déli kerületéből, Tadamonból hallatszott a fegyverek zaja, de törtek ki összetűzések Damaszkusz központjában, és az egyik nyugati kerületben, Dumarban és környékén is. Aleppóban már egy hete ostromállapotok uralkodnak: Szíria második legnagyobb városát és kereskedelmi központját szombaton is vadászgépekről bombázták a kormányerők Szalah al-Din negyednél, az utcákon pedig megy a gerillaharc az ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egységeivel. A brit Independent egyik újságírója, Kim Sengupta Aleppóból azt írta, hogy kemény harcok árán, de a felkelők sikerül egyre több területet elfoglalni Bassár el-Aszad elnök hadseregétől.
Aleppóban két nagy frontvonal van, az egyik Szalah al-Dinnél, a másik a régi vaskapunál. Szalah al-Din előtt napok óta vesztegelnek a tankok, de mivel a negyed szűk sikátorok hálózatából áll, nem tudnak behatolni. Figyelemre méltó, hogy a felkelők milyen erővel tudnak ellenállni – jegyezte meg Sengupta. A Guardian eközben arról ír, hogy az ellenzéki egységek száma folyamatosan nő, az új katonák százával, főleg Hamából és Idlibből jönnek. A harc Aleppóban a döntő fázishoz érkezett, arra legalábbis az ostrom két hete alatt nem volt példa, hogy összetűzések a városközpont felé terjedjenek – állapítja meg a Guardian.
Ami azokat az aggályokat illeti, hogy a felkelők közé tömegével szivárognak be al-kaidások és dzsihadisták, a BBC riportere azt twittelte, hogy az öt alkalomból, amikor mostanában Szíriában járt, egyszer sem találkozott szélsőségesekkel vagy hallott róluk. Kevesenm de valószínűleg itt vannak – írta Ian Pannell. Szerinte az ellenzéki erők, így az FSA bizalmát megnyerni külföldi újságíróként nehéz, de a tüntetők nagyon nyíltan beszélnek arról, ami velük történik.
Damaszkusz és Aleppo nem mellesleg ott van a világ legrégebb óta folyamatosan lakott városai között; arról egyelőre kevés hír van, hogy a harcok eddig milyen károkat okoztak és okozhatnak meg a műemlékekben.
Damaszkusz szombaton 48 iráni síita zarándokot raboltak el egy síita szentélynél, Szajjida Zajnabnál. A szír állami televízió és Teherán is „fegyveres csoportokra” hárította a felelősséget.
Eközben New Yorkban Oroszország élesen bírálta azt a határozatot, amelyet az ENSZ Közgyűlése pénteken fogadott el, benne az Aszad-rezsim elítélésével és a Biztonsági Tanács elmarasztalásával a több hónapon áttartó döntés- és cselekvésképtelenség miatt. Ahogy nem sokkal a péntek esti szavazás után Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagyövet nyilatkozatában jelezte, a 133:12 arányban elfogadott határozat „egyoldalú” és „rossz” Szíriának, hiszen a felfegyverzett szír ellenzék nyílt támogatása révén csak az erőszakot gerjeszti a közel-keleti országban. A határozatból az arab országok kikerült belőle az a rész, amely Aszad lemondását követelte volna, és az is, amely Szíria elleni szankciókra szólít fel.