Etnikai tisztogatás Elefántcsontparton?

Szombaton még éles harcok folytak a hatalomért az abidjani elnöki palota körül. A Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai brutális mészárlásra derítettek fényt az egyik városban.

Úgy túnik, Abidjanban megtorpan az a látványos offenzíva, amelyet a tavaly novemberi elnökválasztáson győztes Alassane Ouattara egységei indítottak a hatalmához ragaszkodó korábbi államfő, Laurent Gbago erői ellen hétfőn. A nemzetközi közösség által elismert államfő hadserege legalábbis háron napja tartó heves harcok után sem tudta elfoglalni az abidjani elnöki palotát, ahová a Gbagóhoz hű csapatok visszahúzódtak.

Ouattara katonái az elefántcsontparti  fővárosban, Yamoussoukróban. Leszámolásra készülve
Forces loyal to Ivorian presidential claimant Alassane Ouattara stand guard in the provincial capital Yamoussoukro, March 31, 2011. Heavy weapons fire rang out in the national capital Abidjan on Thursday after Ouattara's forces marched into Ivory Coast's main city, and his camp said incumbent Laurent Gbagbo had just hours left in power. Picture taken March 31, 2011. REUTERS/Emmanuel Braun (IVORY COAST - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Abidjanban az elnöki palota körül folyamatos fegyverzaj hallatszik; a városi öböl egyik kis félszigetén fekvő épület felett gomolyog a sűrű füst, amint Ouattara hadserege nehéztüzérséggel támadja riválisa utolsó bástyáját. Az nem világos, hogy maga Gbago egyáltalán a palotában tartózkodik-e, a vesztes elnökjelölt ugyanis hetek óta nem mutatkozott a nyilvánosság előtt. Szóvivője, Abdon Georges Bayeto a BBC-nek pénteken azt mondta, „az elnök nem fog önként távozni. Öt évre választották meg, és mi harcolni fogunk az igazáért". Ezzel nincs mindenki így: Gbago közeli szövetségesei és munkatársai közül sokan átálltak vagy elmenekültek; Phillippe Mangou vezérkari főnök mellett a hadsereg és a rendőri erők több ezer katonája is elhagyta már a korábbi államfőt.

Az elnöki palota mellett Abidjanban szombaton véres küzdelem alakult ki az Agban katonai támaszpont körül is. Az erőviszonyokról nem sokat tudni; egyes jelentések szerint a támaszpont védői - Gbago katonái - egymást is lövik.

Ouattara egységei hétfőn indítottak nagyszabású offenzívát az ország feletti ellenőrzés megszerzésére. Északi bázisukról haladva gyors sikert értek el: szerdán már a fővárost, Yamoussoukrót is bevették, de övék lett a kulcsfontosságú kikötő, San Pedro is. Az Elefántcsontparton állomásozó francia egységek egy abidjani katonai támaszponton helyeztek biztonságba mintegy 500 külföldi állampolgárt; közülük százötvenen franciák.

A lakosság fejvesztve menekül a városból - mondta a Népszabadságnak telefonon Ágai Zoltán, aki a harcok elől maga is a francia katonai bázisra menekült. Az Európai Unió abidjani missziójának magyar diplomatája a helyzetet rendkívül zavarosnak látja, az országban immár senki nincs biztonságban. Előző éjjel az ENSZ svéd alkalmazottját egy feltehetőleg eltévedt golyó ölte meg.

A harcokkal párhuzamosan a Nemzetközi Vöröskereszt arról tett bejelentést, hogy az ország egyik nyugati városában, Duekouéban 800 ember lett a polgárháborús mészárlások áldozata. A gyilkosságokat csütörtöki és pénteki vizsgálódásaik során a Nemzetközi Vöröskereszt munkatársai fedezték fel. Minden jel szerint etnikai színezetű erőszakról van szó - szögezte le Dorothea Krimitsas ICRC-szóvivő.  A segélyszervezet szerint nem csak az megdöbbentő, hogy az öldöklés milyen méreteket öltött, hanem az is, milyen brutális lehetetett. Az ENSZ elefántcsontparti missziója az ONUCI később közölte, hogy Duekouéban 330 embert az Ouattara-párti erők gyilkoltak meg de több száz haláláért felelősek Gbago zsoldosai is. Duekoue keddi elfoglalásával nyílt meg az út Ouattara egységei előtt a főváros és a partvidék felé. 

Tavaly novemberben az ENSZ égisze alatt rendezett választásokon Ouattara futott be első helyen. Bár a nemzetközi közösség őt ismerte el győztesnek, az elefántcsontparti alkotmánybíróság semmisnek nyilvánította a választási eredményt, és újra Gbagóra ruházta a hatalmat. A több hónapos huzavonát kísérő villongásokban 473 ember vesztette életét, és egymillió ember vált földönfutóvá. Romokban hever a gazdaság is; a polgárháborús helyzet miatt a világ legnagyobb kakaóbab-exportőrénél gyakorlatilag leállt a termelés. 1,3 millió tonnával Elefántcsontpartról származik a világ kakaóbab-termelésének 37,4 százaléka.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.