Vége a tűzszünetnek, vége a béketervnek
Szami al-Kurdi FSA-szóvivő a Reutersnek azt mondta, hogy a támadások célja a nép védelme. Egy ellenzéki szervezet, a londoni székhelyű OSDH bejelentése szerint Szíriában az FSA által indított akciókban Bassár el-Aszad elnök rezsimjének mintegy 80 embere vesztette életét.
Azzal, hogy az FSA felmondta a tűzszünetet, úgy tűnik, kudarcra van ítélve Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, külünleges megbízott hatpontos béketerve, hiszen a damaszkuszi rezsim a gyakorlatban szinte soha nem tartotta magát a fegyvernyugváshoz, maga Aszad pedig legutóbbi beszédében jelezte, nem tartja életszerűnek Annan elképzeléseit a békéről. Az FSA a Hulában másfél hete végrehajtott, 108 halálos áldozatot követelő tömegmészárlás nyomán péntekig adott határidőt a kormányerőknek a civilek elleni erőszak beszüntetésére.
Megfigyelők szerint az ultimátum azt jelenti, hogy Szíria nemsokára egy házról házra vívott felekezetközi polgárháborúba süllyed a kisebbségben lévő alaviták – akikhez Aszad is tartozik – és a többséget jelentő szunniták között. Aszad egyébként tagadja, hogy kormányának köze lenne Hulához. Szemtanúk szerint a vérengzést az elnökhöz hű alavita milícia, a sabiha egységei hajtották végre. (Hula után az FSA egyébként úgy nyilatkozott, Annan béketerve a pokolra megy, ha az ENSZ nem tudja szavatolna a civilek biztonságát Szíriában.)
Bár Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hangsúlyozta, az annani béketervre központi szerep hárul a rendezésben, egyes megnyilatkozásokból az derül ki, hogy akadnak, akik a Nyugaton sem adnak túl sok esélyt a különleges megbízott által kijelölt menetrendnek. Erre utal legalábbis Laurent Fabius francia külügyminiszter hétfői megjegyzése, amely szerint Szíriában nem képzelhető el hosszú távú megoldás úgy, hogy Aszad a hatalomban marad.
Az elnök elmozdítása jelenleg azonban inkább lehetetlen feladatnak tűnik: a külföldi katonai beavatkozás egyelőre kizárt, az Aszad-rezsim szövetségeseként Oroszország és Kína jelezte, hogy élni fog a vétójogával, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa netán Szíriát elítélő határozatra vetemedne, az ellenzéki szervezetek pedig egymással is harcolnak. Ékesszólóan jelzi ezt, hogy hatalmi visszaélések vádja miatt nemrég lemondott az elvben ernyőszervezetként működő Szíriai Nemzeti Tanács elnöke, és hétfőn Isztambulban bejelentették, hogy az FSA mellett tizenkétezer katonával egy másik ellenzéki hadsereg, a Szíriai Felkelők Frontja (SRF) is megalakult, válaszul az arab országok tehetetlenségére.