Védjen meg ezután a kormány!
A brit médiában, elsősorban a bulvárlapoknál követett gyakorlatra és sajtóetikai kérdésekre kiterjedő átfogó vizsgálat eredményeként a testület – az aggasztónak nevezett bizonyítékok alapján – elmarasztalta a brit rendőrséget is. Több nyomozóról kiderült, hogy értékes információkat adott el a lapoknak.
A Leveson-bizottság tavaly novemberben kezdte meg a munkáját. Kiindulópontja az elsősorban a News of the World vasárnapi bulvárlapnál folytatott „telefonfeltörési” gyakorlat volt. Bár a tavaly júliusban a botrány miatt megszüntetett újság száznál is több politikus, királyi családtag, színművész és híresség üzenetrögzítőjét hallgatta le, a közvéleményt igazán az elrabolt és meggyilkolt tinédzser, Milly Dowler mobiltelefonjának a nyomozást akadályozó manipulálása dúlta fel.
A bizottság megállapította, hogy a főszerkesztőkből álló, öncenzúrán alapuló Sajtópanasz Bizottság kudarcot vallott, és ezért nincs létjogosultsága. Helyébe egy független, önszabályozó testületnek kellene lépnie, amelynek felügyeletében az elektronikus médiát ellenőrző Ofcomnak befolyásos szerep jutna. Sem a sajtószakmának, sem a kormánynak nem szabad beleszólnia az új grémium létrehozásába. A javaslat ellentmondásossága, hogy az intézményt a parlament által jóváhagyott törvénynek kellene aládúcolnia, mert csak így lenne biztosítható működésének átfogó ellenőrzése. Ez egyben azt jelentené, hogy az államtól 1694 óta független írott sajtó szabadságának védelme a kormány felelőssége lenne. Ha Sir Brian Levesonon múlna, a sajtó jóváhagyna egy ugyancsak törvényileg szabályozott közvetítői rendszert. Ez szankciókat helyezhetne kilátásba a normákat megsértő lapokkal szemben, sőt, fájdalmas, akár egymillió fontos büntetést is kiszabhatna.
David Cameron kormányfő előzetesen úgy fogalmazott, hogy kész elfogadni Leveson javaslatait, amennyiben azok „nem teljesen zagyvák”. A parlament alsóházának ülésén mégis „elvi alapon komoly kétségeinek” adott hangot a törvényi szabályozással kapcsolatban, amit nehezen kivitelezhetőnek és szükségtelennek tart. Az ellenzék vezére, Ed Miliband viszont megfontoltnak és arányosnak nevezte a jelentést, támogatva annak teljes megvalósítását. A brit politikában szokatlan módon Nick Clegg miniszterelnök-helyettes külön állásfoglalást olvasott fel. A liberális-demokrata koalíciós partner volt a kevésbé szabadelvű, ha összpárti megegyezés alapján is, de mihamarabbi, törvénymódosításon alapuló változást sürgetve.
A brit lapok már előre jelezték, hogy nem fogadják el a cenzúra eddig nem alkalmazott formáját. A konzervatív The Spectator hetilap volt az első, mely ellenkezését csütörtöki számában írásban is rögzítette.