Vasfüggönnyel zárnák le az orosz határt
Kelet-ukrajnai szeparisták fekszenek a kijevi kórházban Reuters |
A tűzszüneti törekvések kudarcáról nem Porosenko tehet – véli Volodimir Feszenko politológus, a kijevi Penta politikai elemzőközpont igazgatója. – Egyoldalú fegyvernyugvás nem létezik, ahhoz mindkét fél szándékára szükség van – mondta a Népszabadságnak. Szerinte Oroszország „hadüzenet nélküli agressziót" folytat Ukrajna ellen, és a béke most sokkal inkább Moszkvától függ, mintsem Kijevtől. Tűzszünet csak akkor lehetséges, ha nem érkezik több harcos és fegyver Oroszországból, a már Kelet-Ukrajnában lévők pedig távoznak, ha lezárják a két ország határát – fejtegette.
A határ védelmének megerősítése megkezdődött, mégpedig a Nemzeti Gárda bevonásával – közölte Avakov belügyminiszter, aki sikerként számolt be arról, hogy egy 120 kilométeres szakaszt már a biztonsági erők uralnak. Arról viszont keveset tudni, hogy mi a helyzet a csaknem kétezer kilométer hosszú, rosszul ellenőrzött határ más pontjain.
Vasfüggöny létesítésével oldaná meg ezt a problémát Dnyepropetrovszk megye vezetője, Ihor Kolomojszkij. A censor.net.ua ukrán internetes hírportál értesülése szerint az államfőhöz eljuttatott kezdeményezésében a kormányzó azt javasolja, hogy a határ teljes hosszában építsenek olyan, szögesdróttal felszerelt acélfalat, amelybe akár áramot is vezethetnének, a határzárat árkokkal tennék megközelíthetetlenné, a mellé pedig aknákat telepítenének. Kolomojszkij, Ukrajna egyik leggazdagabb üzletembere úgy véli, a munkát fél év alatt el lehetne végezni, a mintegy százmillió eurósra becsült költségeket pedig kész egy általa finanszírozott alapból fedezni.
Katasztrófaturisták Mariupolban Reuters |
A határvédelem amúgy is kényes kérdése az után vált különösen aktuálissá, hogy a kelet-ukrajnai lázadók három tankhoz jutottak, amit egyik vezetőjük, Gyenyisz Pusilin is megerősített. A harckocsik eredetéről és sorsáról szóló értesülések azonban nem egyértelműek. Kijevben azt állítják, hogy Oroszországból érkeztek, ám kiderült: az első hírekkel ellenétben, nem orosz, hanem ukrán gyártmányúak. Van olyan feltételezés, hogy a Moszkva által márciusban elfoglalt Krímből származhatnak, egyes jelentések szerint pedig kettőt már ki is lőttek közülük a kormányerők. Porosenko telefonon beszélt az ügyről orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal. Ám az eszmecseréjükről kiadott szűkszavú közlemény csak arra tér ki, hogy az ukrán államfő „megengedhetetlennek" nevezte a történteket, amelyekre reagált a NATO főtitkára is. Ha beigazolódna, hogy a páncélosok valóban Oroszországból származnak, az a válság súlyos eszkalációját jelentené – hangoztatta Anders Fogh Rasmussen.
A tankbotrány tovább mélyíti a bizalmatlanságot Kijev és Moszkva amúgy is végletekig megromlott kapcsolataiban. Egyszersmind nehezíti az új ukrán államfő egy másik ígéretének a teljesítését. Porosenko ugyanis azt mondta, három hónap alatt rendezi a viszonyt Oroszországgal, és a hét elején még úgy tűnt, hogy – a kijevi orosz nagykövettel folytatott egyeztetésekkel – meg is tették az első lépéseket ezért. A harckocsik ügyét Feszenko viszont jelképnek tartja. – Oroszország azt üzeni vele, hogy lehetséges a konfliktus további élezése, ha folytatódik a terroristaellenes művelet, akkor a három páncélost már egész menetoszlop vagy akár repülők is követhetik – mondta. Moszkva szerinte zsarolni akarja Kijevet, célja a kelet-ukrajnai konfliktus „befagyasztása". Így nem, lehet gyors eredményt várni a tárgyalásoktól – tette hozzá –, ebben a helyzetben a legjobb stratégia az, ha apró lépésekben igyekeznek eljutni a megállapodásig.