Vasárnapra húzódhatnak az iráni atomtárgyalások

Vasárnapra is áthúzódhatnak az Irán és a nagyhatalmak képviselői közötti genfi tárgyalások az iráni atomprogramról, miután szombat estére várhatóan nem sikerül megegyezésre jutni a feleknek.

Aragcsi szerint továbbra is "jelentős nézetkülönbségek vannak a felek által vállalandó lépések arányosságát" illetően. "Nehéz és intenzív tárgyalások folynak, bizonytalan, hogy ma estére sikerül eredményre jutnunk" - mondta az iráni külügyminiszter-helyettes.

A szerdán kezdődött genfi egyeztetésen szombaton már részt vesznek a perzsa állam, illetve a Hatok országcsoportjának (Oroszország, az Egyesült Államok, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország) külügyminiszterei is. Jelenlétük az iráni külügyminiszter korábbi nyilatkozata szerint azt mutatja, hogy a tárgyalások komolyra fordultak.

Irán elutasít minden olyan túlzott követelést az atomprogramjáról zajló genfi tárgyalásokon, amely megfosztaná a nukleáris energia békés hasznosításához fűződő jogától - jelentette ki Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter korábban szombaton a teheráni állami televíziónak adott nyilatkozatában. "A tárgyalások nagyon nehéz szakaszba érkeztek. Nem vagyunk hajlandók olyan egyezséget elfogadni, amely csorbítja Irán jogait és érdekeit" - hangoztatta Zarif, hozzátéve, hogy még "túl korai" lenne értékelni a tárgyalás eredményét. Leszögezte, hogy az urándúsítás jogát biztosítania kell az egyezségnek.

William Hague brit külügyminiszter szombaton úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalások továbbra is nehéznek ígérkeznek. Guido Westerwelle német külügyminiszter úgy ítélte meg, hogy "reális esély" van a megállapodásra, bár azon még sokat kell dolgozni.

Haszan Róháni iráni elnök szombaton Teheránban azt hangsúlyozta, hogy a kormány a nukleáris kérdést a nemzetközi jog keretei között akarja rendezni. Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes kijelentette: nincsen semmi kétség afelől, hogy Irán nem törekszik, és nem is fog arra törekedni, hogy tömegpusztító fegyverre tegyen szert.

Az urándúsítás a nyugati hatalmak és Izrael nyugtalanságának a legfőbb tárgya, mivel attól tartanak, hogy a 20 százalékra dúsított uránt Iránban arra használják fel, hogy 90 százalék fölötti dúsítottságú, atomfegyver gyártására alkalmas uránt állítsanak elő belőle. Irán visszautasítja a feltételezéseket, és azt hangoztatja, hogy a dúsított uránra egy teheráni kutatóreaktor számára és orvosi célokra van szüksége.

Didier Burkhalter svájci külügyminiszter (balra) fog kezet a genfi megbeszélések főszereplőjével, Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszterrel
Switzerland's Foreign Minister Didier Burkhalter (L) shakes hands with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif during a meeting ahead of talks on Iran's nuclear programme, in Geneva November 23, 2013. REUTERS/Keystone/Martial Trezzini/Pool (SWITZERLAND - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.