Van benne kakaó
Az ENSZ által legitim elnöknek elismert Alassane Ouattara katonai előretőrése szorult helyzetbe hozta a 20 milliós nyugat-afrikai ország partvidékét eddig őrző korábbi államfőt, akinek fegyveres ellenállása eddig félezer áldozatot követelt és egymillió embert késztetett otthona elhagyására. San Pedro megszerzésével Ouattara is jelentős bevételhez juthat a kakaó exportjából, ráadásul külföldi támogatáshoz is könnyebben juthat ezután. Igaz, Gbagbo kezén van továbbra is a főváros Yamoussoukro és a kikötője, gazdasági szerepe révén elsőszámú Abidjan is – jelentette a BBC. A kakaó kulcsszerepet játszik Elefántcsontpart gazdaságában: ez adja a költségvetési bevételek harmadát. Az ország biztosítja a világ kakaótermelésének negyven százalékát. Nem véletlen, hogy a konfliktus miatt december óta a kakaó világpiaci ára hatodával emelkedett, miután nemzetközi exporttilalmat rendeltek el az elefántcsontparti kakaóval szemben, ezzel is szűkítve az iparág államosításával további bevételekre számító exelnök lehetőségeit.
Gbagbo helyzete nehezedését mutatja, hogy a héten tűzszünetet ajánlott Ouattarának, ám ezt a nemzetközi támogatást élvező elnök elutasította. Outtara mögött áll a Nyugat Afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS), amely a katonai intervenciót is támogatná, ám az erre felkért USA, Nagy-Britannia és Franciaország ettől korábban is lezárkózott. (A líbiai akciók közben pedig semmi valószínűsége nincs egy általuk vezetett nemzetközi beavatkozásnak.) Az Afrikai Unió pedig a békés távozásra szólította fel Gbagbót.
A távozás elkerülhetetlennek tűnik, miután Gbagbo már központjában, Abidjanban sem teljesen ura a helyzetnek: csütörtökön ötezer elítélt szabadult ki a város börtönéből, amelyet – Gbagbo kormánya szerint – Ouattara emberei vettek be, tűzharcban legyőzve az őrséget – jelentette a Reuters. A felkelők szerint Gbagbo egy héten belül elveszíti a harcot, amely már nyolc éve folyik a két vezető között.