Válság: közös európai fellépést sürget a német és a magyar külügyminiszter
A Berlinben tartózkodó Göncz Kinga pénteken találkozott német kollégájával, Frank-Walter Steinmeierrel, akivel a kétoldalú kapcsolatokon kívül a nemzetközi politika és a gazdaság legidőszerűbb kérdéseit tekintették át.
A két ország közötti viszonyt mindkét külügyminiszter szorosnak és problémamentesnek értékelte. A magyar külügyminiszter köszönetet mondott a pénzügyi válság elmúlt heteiben Magyarországgal szemben tanúsított német szolidaritásért.
Steinmeier ismét hangsúlyozta a Németország és Európa egyesüléséhez történt magyar hozzájárulás jelentőségét, s utalt arra, hogy az 1989-es magyarországi határnyitásnak, illetve a berlini fal lebontásának 20. évfordulója alkalmából rendezendő jövő évi ünnepségeken az európai közvéleményt az akkori eseményekre újból emlékeztetni kell. Göncz Kinga fontosnak nevezte, hogy a német vezetők a legmagasabb szinten képviseltessék magukat a magyarországi ünnepségeken.
A tárgyalásokon Göncz Kinga külön is hangsúlyozta a két ország közötti gazdasági összefonódás fontosságát, s utalt a magyarországi német beruházások, illetve a magyarországi foglalkoztatáshoz való német hozzájárulás jelentőségére. Az országnak a közelmúltban az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap által nyújtott pénzügyi segély kapcsán pedig hangsúlyozta, hogy Magyarország nagyra értékeli az európai, s ezen belül a német szolidaritást. "Nem szeretnénk felhasználni az összeget, a segítségnek azonban mindenképp üzenet értéke is van" - fogalmazott a miniszter, kiemelve, hogy az elmúlt időszakban felerősödött euroszkepticizmus kapcsán mindez hozzájárulhat az EU támogatottságának növekedéséhez.
A tárgyalásokon a külügyminiszterek az EU egységes fellépését sürgették Oroszországgal kapcsolatban is, továbbá az energiapolitika terén, valamint a klímaváltozás elleni harcban. Oroszországot illetően Steinmeier kifejtette, hogy a tervezett kalinyingrádi rakétatelepítés Moszkva által történt bejelentése rossz időben történt rossz jelzés volt, s ennek kapcsán az orosz vezetést arra szólította fel, hogy ne hagyja figyelmen kívül a hamarosan hivatalba lépő új amerikai vezetés készségét a párbeszédre, illetve a kapcsolatok javítására. Hasonlóan vélekedett Göncz Kinga is, aki szerint az orosz válasz nem volt igazán szerencsés, mert megnehezíti a dialógus kialakítását.
A magyar külügyminiszter az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a jelenlegi helyzetben a legfontosabb közös európai feladat az, hogy megakadályozzák a pénzügyi válság átterjedését a reálgazdaságra, a foglalkoztatásra. "Mi magunk is ezen dolgozunk Magyarországon" - fogalmazott, utalva az európai uniós források átcsoportosításának lehetőségére. Európa akkor tud erős lenni, ha közösen gondolkozik, s összehangolja lépéseit.
A miniszter tájékoztatta német partnerét a közös környezetvédelmi erőfeszítésekkel kapcsolatos magyar álláspontról, amelynek lényege: a magyar kormány támogatja a széndioxid-kibocsátás mérséklésével kapcsolatos célkitűzéseket, ugyanakkor úgy véli, hogy a kelet-közép-európai új EU-tagországok az általuk ebből a célból végrehajtott lépések szociális és gazdasági következményei miatt egyfajta kompenzációt kérnek. Utalt arra, hogy nem minden uniós tagállam - köztük Németország sem - támogatja ezt a megközelítést.
A szombati magyar-szlovák miniszterelnöki találkozóval kapcsolatban Göncz Kinga az MTI-nek nyilatkozva kijelentette: reméli, hogy sikerül csillapítani a kialakult, rendkívül felfokozott érzelmi állapotot, s a feszültség kezelhetővé válik.
A magyar külügyminiszter péntek délután felszólalt a Dresdner Bank Európa jövőjével foglalkozó nemzetközi konferenciáján, s beszédében ugyancsak az összetartozás, a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta.
Göncz Kinga este a berlini magyar kulturális intézetben megnyitja a Pszichoanalízis a vasfüggöny mögött című, német-magyar tanácskozást.