Valóban megfigyelnek francia újságírókat

A francia miniszterelnöki hivatal nemzetvédelmi szempontból bizalmasnak nyilvánított jegyzékben figyelmeztette októberben a belügyminisztériumot, hogy törvénybe ütközik telefonhívásokról részletes nyilvántartást kérni közvetlenül a szolgáltatóktól.

A France Info hírrádió szerint - amely exkluzív értesülését szerdán hozta nyilvánosságra - a kabinetfőnök aláírásával ellátott dokumentum annak a bizonyítéka, hogy történtek megfigyelések, s azokat illegális módon végezték.Több kormányszerv és a France Télécom szóvivője is megerősítette a hírt.

Francois Fillon kormányfő Jean-Marc Ayrault, az ellenzéki szocialisták nemzetgyűlési frakcióvezetőjének kérdésére nem cáfolta sem a megfigyelések tényét, sem a jegyzék létét, de jelezte: a belső elhárítás csak nagyon korlátozottan és szigorúan ellenőrzött módon vizsgál telefonhívásokat. „Nincsen semmilyen összeesküvés. Kizárólag a nemzeti érdek létezik” - hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette, A nemzeti érdek azt kívánja, hogy a titkosszolgálatoknak legyenek eszközei a terrorizmus elleni harchoz, a kémelhárításhoz vagy a szervezett bűnözés elleni harchoz, a polgári szabadságjogok tiszteletben tartásával. Azt is elmondta, hogy ez utóbbi ok miatt adott, hogy a megfigyelések és minden azokhoz kapcsolódó adatok begyűjtése nagyon korlátozott és szigorúan ellenőrzött módon történik. Minden más fantazmagória – tette hozzá.

A Le Canard Enchainé szatirikus hetilap múlt héten azt állította, hogy Nicolas Sarkozy államfő személyesen felügyeli a számára kényes ügyeken dolgozó újságírók megfigyelését: a megfigyeltek telefonhívásainak nyilvántartását nézik át, hogy azok alapján azonosítsák a hírforrásokat.

A hetilapon kívül a Le Monde című napilap és a Mediapart hírportál vezetői is azzal vádolták meg az elnöki hivatalt, hogy a titkosszolgálatokkal megfigyeltette azokat az újságírókat, akik a feltételezett adócsalási és pártfinanszírozási botrány, a Bettencourt-ügy nyomozati jegyzőkönyveit nyilvánosságra hozták. Mindkét mértékadó sajtóorgánum azt közölte, hogy magas helyről figyelmeztették őket a megfigyelésekről. A Le Monde ismeretlen tettes ellen már meg is tette feljelentését. Időközben viszont rágalmazás vádjával az elnöki hivatal is feljelentést tett.

Az elnökség cáfolatai ellenére az ügy nagy port kavart fel Franciaországban, mivel Bernard Squarcini, a titkosszolgálatok vezetője a közelmúltban elismerte, hogy Frédéric Péchenard országos rendőrfőnök utasítására vizsgálatot rendelt el annak kiderítésére, hogy honnan származhattak a Bettencourt-ügyben a sajtóban megjelent információk. Nem Sarkótól kapok utasításokat, hanem a rendőrség vezetőjétől. Nem az újságírók érdekelnek, hanem azok a magas rangú helyzetben lévő források, amelyek a miniszteri kabinetekből szivárogtatnak ki információkat - mondta a titkosszolgálatok vezetője.

A miniszterelnöki jegyzék viszont arra figyelmeztetette a belügyi szerveket, hogy az állami érdekek megvédése céljából a megfigyeléseket engedélyező törvény nevében tilos személyes adatokat gyűjteni. A France Info értelmezése szerint ez egyértelműen azt bizonyítja, hogy a hírforrások lenyomozása az újságírók híváslistái alapján illegális.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.