Valóban a szírek szedték le a török vadászgépet
Törökország már korábban bejelentette, hogy elvesztette kapcsolatát egyik F4 típusú vadászgépével. A repülő a Földközi-tenger felett tűnt el, a törökországi Hatay tartománytól dél-nyugatra, Szíria partjainak közelében. Akkor viszont még nem lehetett tudni, hogy a gépet valóban kilőtte-e a szír légvédelem, vagy más ok miatt zuhant le.
A szír hadsereg szóvivője szerint egyszer csak egy azonosítatlan gépet vettek észre Szíria légterében, és úgy cselekedtek, ahogy ilyen helyzetben a szabályok előírják. Később a Sana hírügynökség megerősítette, a szír hadsereg egy török gépet szedett le. Azt még mindig nem tudni, hogy a két pilótával mi történt, a szír és a török parti őrség együtt keresi őket.
Recep Tayyip Erdogan török kormányfő péntek este kétórás válságtanácskozást hívott össze, ahol a vezérkari főnök, a bel-, a védelmi és a külügyminiszter vett részt. A miniszterelnöki hivatal bejelentette, ha már minden körülmény tisztázódott, Erdogan válaszolni fog az akcióra.
A török elnök, Abdullah Gül azt mondta, lehetséges, hogy a vadászgép megsértette Szíria légterét. Hozzátette azonban, a katonai gépeknél megszokott dolog, hogy nagy sebességgel lépjék a határokat, de ezt nem támadó szándékkal teszik. Az elnök szerint Ankara és Damszkusz már felvette a kapcsolatot, hogy mielőbb tisztázzák, mi történt pontosan.
Törökország és Szíria egykor szövetségesek voltak, viszonyuk a Bassár el-Aszad szír elnök elleni felkelés kezdete óta romlott meg. Eddig harmincezer szír menekült szökött át a török határon, a vadászgép kilövése miatt pedig a két ország között még nagyobb lehet majd a feszültség. A BBC tudósítója szerint sok múlhat azon, hogy a pilóták túlélték-e a zuhanást. Ha nem, akkor a közvélemény arra sarkallhatja a kormányt, hogy kemény szankciókat vezessenek be Szíria ellen.
Mindeközben Szíriában tovább nőtt az erőszak. A kormányerők szerint csütörtökön Aleppóban fegyveres terroristák végeztek ki több mint húsz helyi lakost, a felkelők pedig azt állítják, kormányhoz hű fegyvereseket öltek meg. Az aktivisták szerint ugyanitt a biztonsági erők a pénteki ima után a tüntető tömegbe lőttek.
Kofi Annan szerint eljött az idő, hogy még nagyobb nyomást gyakoroljanak Szíriára. Az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja ennek érdekében még Iránnal is tárgyalna. Teherán bevonását Oroszország javasolta, az Egyesült Államok viszont hevesen ellenzi.
A Guardian szerint Szaúd-Arábia készen áll, hogy fedezze a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) költségeit. Az arab államok már májusban felvetették ezt az ötletet, Szaúd-Arábia azonnal hajlandóságot is mutatott. A hírek szerint ekkor kezdtek nagyobb mennyiségű fegyvert átcsempészni a lázadóknak a török - szír határon. Az ellenállók támogatásából Törökország is kiveszi a részét, nemrég arról döntöttek, hogy felállítanak egy parancsnoki központot Isztambulban, és a Szabad Szíriai Hadsereg vezetőivel konzultálva innen irányítják az utánpótlási útvonalakat.
Joe Lieberman amerikai szenátor libanoni és szaúd-arábiai útján állítólag szintén tárgyalt a szír ellenzék felfegyverzéséről, és azt javasolta, az FSA tagjai kapjanak rendszeres fizetést. Leon Panetta védelmi miniszter szerint azonban arról nincs szó, hogy az USA közvetlenül részt venne az ellenzék felfegyverzésében. A The New York Times nemrég azt közölte, a CIA munkatársai Dél-Törökországban jártak, hogy segítsenek az ellenállók szövetségeseinek kiválasztani, pontosan kik is kapják a fegyvereket.