Aszad elrugaszkodott a valóságtól, de győzni fog
"Allah, Szíria, Bassár – csak erre van szükségünk" – skandálta a tömeg Aleppó kormányerők által ellenőrzött részein."Büszke vagyok, nemzeti és demokratikus választás zajlik, amelyen minden igaz állampolgárnak részt kellene vennie" – mondta az 54 éves Wahid Chahine az Associated Press újságírójának.
A választás egybeesik az ENSZ-közvetítéssel megkezdett béketárgyalások második fordulójával, amely a szíriai kormány és az ellenzék közt zajlik Genfben, és egyik kulcsfontosságú kérdése Bassár El-Aszad elnök sorsa.
Az ellenzék nélkül megrendezett választást szakértők szerint a kormányzó Baath párt nyeri majd, nem meglepő módon. Kérdés, hogy mindez mire lesz elég a genfi tárgyalások során.
Aszad elnök voksol Reuters |
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter üdvözölte a szerdai választásokat, mondván "elejét kell venni annak, hogy vákuum alakuljon ki a közjogban a szíriai végrehajtó hatalom szférájában". Aszad, miután leadta voksát, azt nyilatkozta, a szavazások lehetővé teszik a terroristákkal való szembeszállást – csakhogy ő az ellenzéket is terroristának bélyegzi.
Nagy-Britannia szerint az, hogy megtartották a választásokat annak ellenére, hogy a polgárháború sújtotta országban több százezer embernek esélye sincs eljutni az urnákhoz, jól mutatja, "a kormányzat mennyire elrugaszkodott a valóságtól" – jegyzi meg az Associated Press. Nagy-Britannia felhívta az Aszadot támogató Oroszország figyelmét, gyakoroljon nyomást, hogy mihamarabb végbemehessen a politikai átmenet az országban. A genfi tárgyalásokkal kapcsolatban Lavrov is megjegyezte, a feleknek meg kell állapodniuk az új alkotmányról és arról, hogy milyen struktúrák segítik majd elő Szíriában az új rendszerbe történő zökkenőmentes átmenetet.
A francia külügyminisztérium szóvivője, Romain Nadal ugyanakkor kifejezte Franciaország nemtetszését a rezsim által szervezett választásokkal kapcsolatban. "Kampány nélkül, egy elnyomó rendszer égisze alatt, nemzetközi megfigyelők nélkül vezénylik le" – idézi a Guardian. Tegnap Nadal szintén kritikával illette a damaszkuszi kormányzatot, mondván a szíriai tűzszünet összeomlásához és a genfi béketárgyalások meghiúsulásához vezethet, hogy a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette kormányerők kiterjedt offenzívát indítottak az észak-szíriai Aleppó és a Damaszkusz környékén fekvő Kelet-Gúta térségében.