Valami nincs rendben az új pénzügyminiszter aláírásával
Új kormánytag neve került nyilvánosságra tegnap az Egyesült Államokban: Jacob J. Lew jelenlegi fehér házi kabinetfőnök váltja hamarosan Timothy Geithnert a pénzügyminiszteri poszton. Lew az elnök bizalmi embere, aki jobban ért a költségvetési politikához, mint a világgazdasághoz. Ez azt is jelenti, hogy kinevezésével teljes lesz Obama gazdasági csapatának átalakítása: a nagy nevű közgazdászokból álló, a világgazdasági válság kezelésére összeállított csapat helyét átvette egy kevésbé ismert, a washingtoni költségvetési csatározásokban otthonosabban mozgó vezetés – értékel a The New York Times.
Ezek az emberek egyébként nem újak: mind az elnök régi munkatársai. Emiatt Obamát sokan kritizálják is, mondván, csak annak a bizonyítéka, hogy az elnök nem hallgat külső hangokra, hanem csak egy szűk tanácsadói kör véleményét követi.
Ha a szenátus áldását adja az 57 éves Lew kinevezésére, máris övé a nagy feladat, és vezetheti a február végén (ismét) esedékes költségvetési tárgyalásokat a republikánusokkal. Bár a „költségvetési szakadékot" elkerülte az Egyesült Államok az év elején, ez csak átmeneti megoldás. Két hónapon belül meg kell állapodni az adósságplafon emeléséről és a költségvetési deficit csökkentéséről is.
Lew kinevezésével kapcsolatban felmerült egy meglehetősen szürreális aggály is, mégpedig az, hogy az aláírása milyen furcsa. A pénzügyi tárca várományosának a szignója ugyanis csupán hét hurokból áll, ezért – állítják sokan – rosszul fog mutatni a bankjegyeken, amelyekre ezentúl rá kell nyomtatni. Változtatni egyébként nem nagy probléma, négy éve a most januárban távozó Geithnernek is sikerült, aki csak a zöldhasúak kedvéért kreált egy alternatív – értsd: olvasható – aláírást.
Túl kevés a nő a kormányban?
Az utóbbi napokban azt is sokfelé felróják a médiában Obamának, hogy miniszterjelöltjei mind fehér férfiak. Hillary Clinton személyében egy nagyon fontos tárca (a külügyminisztérium) élén nő állt, az ő helyére azonban John Kerry volt elnökjelölt a szenátus külügyi bizottságának elnöke érkezik. (Kerry 17 éve az első fehér férfi a poszton – jegyzik meg statisztikák. Igaz, Obama eredetileg Susan Rice ENSZ-nagykövetet akarta kinevezni külügyminiszternek, ám a republikánusok heves kritikái miatt Rice inkább visszalépett.) És ha Clinton távozása nem lenne elég, kiderült, Hilda L. Solis munkaügyi miniszter is lemond. Aki a nők közül azonban marad, az Kathleen Sibelius egészségügyi miniszter: ő viszi végig az egészségbiztosítási reformot, amelynek sok pontja csak később lép hatályba.