Vádemelés a hercegecske ellen

Vesztegetéssel, korrupcióval és hatalommal való visszaéléssel vádolják Bo Xilait, Chongqing volt városi párttitkárát Kínában. A pekingi pártvezetést is megrengető ügy pere heteken belül kezdődhet.

Vesztegetéssel, korrupcióval és hatalommal való visszaéléssel vádolják Bo Xilait, Chongqing volt városi párttitkárát Kínában. Ügyében első fokon a kelet-kínai Santung tartomány Jinan városi bírósága fog eljárni - jelentette a Xinhua hírügynökség csütörtökön. Sajtótalálgatások szerint az elkövetkező napokban vagy hetekben kezdődhet meg a per tárgyalása, amellyel lezárulhat az utóbbi évtized legnagyobb, magát a kínai pártvezetést is megrengető eset.

Bo Xilai,várja, amíg elrendezik a kábeleket a háta mögött a kínai népi kongresszus zárónapján. Lekapcsolták
Bo Xilai, a chongqingi párttitkár. Az ambiciózus politikus kiverte a biztosítékot Pekingben

A Mao-féle generáció nyolc legendás vezetőjének egyike volt apja, Bo Yibao, így Bo Xilai az úgynevezett „kis hercegek” közé számított. Politikai karrierje a Pekingtől északra lévő fontos gazdasági központ Dalian polgármestereként indult, majd Liaoning tartomány kormányzója, később három éven át kereskedelmi miniszter is volt. 2007-ben választották be a Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottságába, s tették meg a gyorsan fejlődő, 32 milliós Chongqing párttitkárává, ahol az egyébként is karizmatikus személy népszerűségét szociális intézkedésekkel és a Mao-idők, az egykori mozgalmi dalok iránti nosztalgiával is erősítette. Sajátos módon bukása fontos időszakban következett be, amikor már azt feltételezték, hogy a Kínában a tíz évenként esedékes vezetőváltáskor bekerül majd a párt szűkkörű legfelsőbb vezetésébe is. 2012 tavaszán ugyan még részt vett a kínai parlament, a népi gyűlés ülésszakán, aztán kivonták a közéletből. Először áprilisban felfüggesztették központi és politikai bizottsági tagságát, majd szeptemberben bejelentették, hogy kizárták a pártból. Ám arról, hogy mindeközben Bo hol tartózkodott, hol folytatták le ellene a vizsgálatot, vajmi kevés szivárgott ki.

A botrány valójában azzal kezdődött, hogy korábbi jobb keze, Chongqing rendőrfőnöke tavaly februárban bemenekült az amerikai konzulátusra Chengduba, majd 24 óra elteltével feladta magát a kínai hatóságnak. Kiderült, hogy egy brit üzletember, Neil Heywood meggyilkolásával Bo feleségét, Gu Kailait gyanúsították. Az asszonyt tavaly augusztusban a bíróság felfüggesztett halálbüntetésre (életfogytig tartó szabadságvesztésre) ítélte, a gyilkosságot eltussoló volt rendőrfőnököt pedig egy hónappal később 15 évi börtönre.

A feltételezések szerint a pártvezetés nem akarta Bo ügyével terhelni a személycseréket hozó novemberi pártkongresszust, sem az idei márciusi, az állami életben változást hozó vezetőváltást.  A most ismertetett vádiratban nincs említés esetleges szerepéről a gyilkosságban, csak arról, hogy Bo köztisztviselőként, pozícióját kihasználva, másokat anyagi haszonhoz juttatva fogadott el pénzt és ingatlant „rendkívül nagy összegekben”. A hongkongi Ta Kung Pao napilap értesülése szerint Bót összesen 25 millió jüan (mintegy négymillió dollár) kenőpénz elfogadásával, illetve elsikkasztásával vádolják.

Az AP megfigyelőkre hivatkozva azt írta, a hivatalos vádemelés ténye azt jelzi, hogy a párt különböző frakcióinak sikerült megállapodniuk Bo sorsáról. A brit Guardian által megszólaltatott kínai jogi szakértő, Willy Lam szerint Bo alighanem15-20 év közötti büntetést kaphat, miután a pártvezetés utólag immár szeretné az egykori PB-tag eltévelyedését „kisebb” ügyként kezelni. A Bo-eset ugyanakkor illeszkedik az apja múltja révén szintén „kis hercegnek” számító Xi Jinping új pártfőtitkár-államfő korrupcióellenes kampányába. Xi megválasztása után rögtön azt kérte a káderektől, hogy vegyenek vissza a látványos reprezentációkból.  Idén júliusban egyébként első fokon felfüggesztett halálbüntetésre ítélték mintegy 64 millió jüan kenőpénz elfogadásáért Liu Zhijun volt vasútügyi minisztert. A hivatalos China News Service kommentárja szerint a Bo elleni vádemelés világos üzenet, „nem számít, ki vagy, milyen magas pozícióban, ha megsérted a pártfegyelmet és a jogi normákat, súlyos büntetésben lesz részed”.

Az említett korrupció- és hivalkodás elleni kampány részeként egyébként kedden bejelentették, hogy  öt évre leállítják új hivatali épületek kivitelezését Kínában. A Xinhua hírében indoklásként azt említette, hogy az utóbbi években számos monstre épületet húztak fel, amelyek a közvélemény ellenérzéseit váltották ki.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.